Ara Bul

Uyumadan Yaşamak Mümkün Mü?

Uyumadan Yaşamak Mümkün Mü? Herkes uyması gereken süre birbirinin eşdeğeri değildir. Florance Nightingale bir gecede ortalama 4 saat büyürken Edison uyumanın sadece bir zaman kaybı olduğunu düşünüyordu. Yapılan bilimsel çalışmalara göre ise günde 6 ila 8 saat arasında uyuyan yetişkinlerin 8 saatten daha fazla uğrayanlara göre daha uzun yaşayabilme yatkın oldukları görülmüştür. Ayrıca aşırı uykunun kalp damar veya şeker hastalıkları gibi sağlık problemlerine ortam hazırlayıp bildiği de bilinmektedir. Peki, bugünden itibaren kalan ömrümüzün üçte birini uyuyarak harcamaz sınız?

Yani hiç uyumaz olsanız ne olur?

İlk uykusuz geceniz sonra size mutluluk veren alışkanlıklarınızı yapmaya teşvik eden günlük dopamin sistem uyarılır ve beynimizdeki dopamin yapımında az da olsa artış olur. Vücudunuzun ürettiği dopamin kimyasalı aslında size ekstra enerji ve motivasyon kazandırır. Fakat kulağa iyi bir şeymiş gibi gelse de bu vücudunuz üzerinde oluşacak negatif etkilerin bir belirtisidir. Daha sonraları ise beyninizin plan yapma ve karar verme mekanizmasını kontrol eden bölümü ciddi bir şekilde sekteye uğrar ve bu unutkanlık, dalgınlık ve konsantrasyon bozukluğunun da habercisi olduğu için gün içindeki performansınız önemli bir ölçüde etkilenir. İkinci Uykusuz gezegeninden sonra vücudunuz düzenli bir şekilde glikoz sindiremez hale gelir. Bağışıklık sisteminiz yavaşlar. Birkaç gün sonra ise idrak etme yediğinizi iyice kaybeder ve devamlı olarak halüsinasyonlar görmeye başlarsınız. Uykusuzluk sadece bilişsel aktivitelerin değil aynı zamanda metabolizmanızın çalışmasını da etkilediği için belli bir süre sonra vücudunuzda sağlıksız kilo kaybı da görülür.

En uzun süre uykusuz kalma rekoru

En uzun süre uykusuz kalma rekoru 264 saat yani 11 gün ile Randy Gardner tarafından 1965 yılında kırılmıştı. 4 gün sonra halüsinasyonlar görmeye başlayan Gardner, ilerleyen zamanlarda kendisini ünlü bir futbol oyuncusu sanmış ve uykusuzluk deneyinin sonuna doğru bilişsel aktiviteleri ciddi ölçüde düşmüştü. Ama ilginçtir ki Randy Gardner deneyden birkaç gün sonra normal hayatına devam etmiş ve tıbbi, fiziksel, psikolojik veya nörolojik olarak herhangi bir sağlık sorunu yaşamamıştı. Fakat bu, daha uzun süre uykusuz kalan giyenlerin ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmayacak anlamına gelmez.

Fareler üzerinde yapılan uykusuzluk deneyleri ise iki haftadan sonra genellikle ölümle sonuçlansa da, Bilim insanları farelerin uykusuzluktan mı yoksa devam mı uyandırıldı için oluşan stresten öldükleri konusunda tam manasıyla emin değillerdir. Belki de bu sorunun cevabını milyonda bir görülen ölümcül ailesel uykusuzluk hastalığında aramalıyız. Ölümcül ailesel uykusuzluk hastalığına sahip bir kişi. 40 ya da 50 yaşına kadar normal yaşar. Sonra birden geceleri uyuyamamaya başlar ve gündüz uyumaya çalışsa da fayda etmez. Ortalama bir yıl boyunca bir saniye bile uyuyamaz hale gelen hasta, vücut dengesini, hafızasını, konuşma ve anlama yeteneğini kaybeder ve en sonunda da kaçınılmaz bir şekilde ölür. Ayrıca hastalık genetik yani ailesel olduğu için nesilden nesile devam eder.

2 Yanıt “Uyumadan Yaşamak Mümkün Mü?”

  1. Cilt Bakımı says: 4 Nisan 2021 at 13:30

    Zannetmiyorum ya 5 günün ardından hayatla tüm bağlantıları kopar insanın bunla ilgili bir araştırma da yapmışlardı geçenlerde

  2. En iyi panelci says: 15 Nisan 2021 at 00:26

    uyumadan yaşamak mümkün değil. Vucudun dinlenmeye ihtiyacı vardır güzel makaleniz için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*