Ara Bul

Tarihte Moda

İnsanoğlunun en temel ihtiyaçları barınma, beslenme ve giyimdir. Tarihte moda ve giyime duyulan gereksinim tamamen insanların vücutlarını doğanın etkilerinden koruma düşüncesiyle oluşturdukları bir faktördü.

Ancak zamanla bu anlayış değişime uğramış ve özellikle de günümüzde tamamen farklı bir anlayışa bürünmüştü. Kıyafet algısı zamanla insanların güzel görünme ve dikkat çekme arzuları, daha iyi ve güzeli arama çabaları ile birlikte giyim, stil, moda gibi anlayışları doğurmuştur. Haliyle bu süreç modanın tarihçesini ortaya koymaktadır. Gabrielle Coco Chanel dünyanın en devrimci kadın moda efsanelerinden biri. Bugün geçmişte erkek kıyafeti denilen pek çok giysi rahatça üzerimizde taşıyan biliyorsak onun ilerici fikirleri ve güçlü kadın kişiliği sayesinde yapıyoruz. Farklılıkların Kadını Coco Chanel kadınların korseler giydiği göğüslerin kabartıldığı ve şık elbiseler giydiği o dönemde ilk kez sigara içen, saçlarını kesen ve ilk kez pantolon giyen kadındır. Beyaz olmanın soyluluk olduğu o dönemde bronzla şarap dolaşmış ve bu akımı başlatmıştır. Bugün bir trendler birleşmesi diyebileceğimiz moda hayatın merkezinde yer alıyor. Her alanın kendi içinde bir modası oluyor.

Peki gerçek anlamıyla modanın nasıl bir tarihi var?

Sanayi devrimiyle birlikte toplumsal hayat altüst olmuştu.  Bunun sonuçlarından bir tanesi de Birinci Dünya Savaşıydı. Birinci Dünya Savaşı’nın insanlar üzerindeki etkisi modaya da yansıdı. Daha kadınsı ve feminen bir boyutta olan kıyafetler daha sonra askeri tarza yaklaştı. 1920’lerde kadınların erkek kıyafetleri giymeleri, erkek kısa saç stilini benimsemeleri dönemin moda konsepti idi. Dönemin en önemli moda olayı ise kadınların pantolon giymeye başlamasıydı. Kadınlara dayatılan o kadınsı saç elbise duruş elbiseler deki hareketlilik yerini daha sade bir görüntüye bıraktı. Düşük belli dökümlü giysiler, etekler de saçak, ve payet 20’lerin trendleri idi.

1930’larda düz kesimlerden çapraz kesimlere geçildi.
Kadınlar gündüz tayyör giyiyor, gece çıkarken vücudu saran uzun elbiseleri tercih ediyordu. Kürklü yakalar ve bakkallarda bu dönemde modaya giriş yaptı. 30’ların sonuna doğru boyundan bağlı gece elbiseleriyle sırt dekoltesi öne çıktı. 1933’te geniş omuz ve ince ben modaydı. Verev kesimli elbiseler feminen tarzı simgeliyordu. Eldivenler o dönemin en önemli aksesuarlarıydı. Gece elbiseleri uzun eldivenler ile tamamlanıyordu. İkinci Dünya Savaşı da topluma doğrudan etki eden bir başka önemli toplumsal olaydı. 1939-45 yılları arası İkinci Dünya Savaşı’nın olduğu yıllar olmasına rağmen Hepburn, Ingrid Bergman, Reda Herbert gibi dünyaca ünlü stil sahibi kadınların baş gösterdiği yıllardı.

1940’lı yıllar savaş yılları olmasına rağmen o dönemdeki kıyafetlerin oldukça zengin ve göz kamaştırıcıydı.
Yaşanan onca yokluğa ve yoksulluğa rağmen 1945 yılları sonrasında İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle modaya olan ilgi yeniden canlandı. Bu dönemin kıyafetleri genel olarak bol kumaş, kabarık asarlar ve gösterişli yakalar içeriyordu. Giysi üretiminde ise daha çok yüksek, bazen orta kaliteli yün, suni, ipek ve deri gibi kumaşlar tercih edildi.

1950’li yıllarda kadınlara dayatılan ve dönemin moda anlayışıyla uyum sağlayan ideal vücut yapısı, oldukça ince bel, belirgin korumu kalçalar ve büyük ama giyilen iç çamaşırı kıyafetlerle belli bir kalıba hapsedilmiş göğüslerdi.50’lerde moda dünyası stil ikonları ya da tanıştı.

60’lar ise bambaşka bir yolculuğun kapısını ayrılıyordu.
Yepyeni bir romantizm başladı. Ülkenin başkanlarının eşlerinin hakim olduğu bir moda anlayışı tarihe gömülerek Hong giysilerinden gelen bir esinti modaya yön verdi. Özellikle pançolar, şallar oldukça yaygınlaştı. 1965 Hippi gençliğin etkisiyle hippi akımı moda oldu. Üst üste takılan kolyeler, bol paçalar, saç bantları, şal desenleri dönemin trendleri arasında yerini aldı. Dünya hiç olmadığı kadar renkliydi. Bu dönemin modasını anlamak için çok da uzağa gitmek gerekmez. Zira 60’ların başında Amerika’da doğan hippi kavramı ve 68 kuşağının çiçek çocukları 70’lerin moda anlayışının çıkış noktasıydı. O yılların trendi iddialı genç ve modern çizgilerdi. Kısacık dar şortlar, apartman topuklu ayakkabılar, kolsuz atletler, kısa üstler, boyundan bağlı maksi elbiseler, uzun soket çoraplar, desenli pantolonlar, ince kemerler, ispanyol paçalı pantolonlar ve yumurta topuklu botlar ortalığı kasıp kavuruyordu.

2 Yanıt “Tarihte Moda”

  1. Sohbet,Mobil Sohbet,Mobil Chat says: 10 Nisan 2021 at 23:32

    Eskilere bakılırsa suan ki moda ile arasında cok fark var evet tabiri caiz ise eskiler bi baska imiş ispanyol paçalar ve bir birinden güzel şeyler şuan ki moda ile alakası Sohbetler muhabbetler bi başka imiş

  2. BalBazaar says: 13 Nisan 2021 at 16:26

    Çok Güze Site olmus

    Bal Bazaar, Kişiye Özel Karikatür Tablo ve Dahası Balbazaar’da

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*