Ara Bul

Selülit nedir? Nasıl geçer?

Selülit nedir? Nasıl geçer? Selülit, en sık uyluk ve kalçalarda görülen deride çukur, buruşuk veya “portakal kabuğu” görünümü ile karakterize edilen bir durumdur. Selülit, yağın tipik olarak deri altına dağıldığı bölgelerde görülür. Yetişkin kadınların yaklaşık % 85 ila% 98’inde bir dereceye kadar selülit vardır. Durum zararsız olmasına rağmen bazen kozmetik kaygılara neden olur. Erkeklerde de selülit gelişir ancak genellikle sadece erkeklik hormonu eksikliği olanlarda görülür. Örneğin, prostat kanseri için östrojen tedavisi alan erkeklerde selülit gelişme riski daha yüksektir.

Klinik Semptomlar

Tipik olarak dış uyluk, uyluk arkası ve kalça gibi yağın biriktiği vücut bölgeleri selülitten daha çok etkilenir. Ancak göğüslerde, üst kollarda, ense ve alt karın bölgesinde de bulunabilir. Selülitten etkilenen bölge çukurlu veya “buruşuk” bir görünüm alır ve genellikle portakal kabuğuna benzediği söylenir. Beyaz kadınlarda, Asyalı kadınlara göre selülit gelişme olasılığı daha yüksektir.

Selülite Neden Olan Faktörler

1.Bütün gün masa başı iş yapmak:
İş gününüz büyük ölçüde gün boyunca çok az veya hiç hareket etmeyen bir ekrana bakmaktan ibaretse, bir dizi sağlık sorunu için risk altında olabilirsiniz (selülit bunlardan biridir). Ancak davranıştaki küçük değişiklikler uzun bir yol kat edebilir. Günün belirli bir bölümünü masanızda ayakta geçirmenizi veya ofisinizde dolaşmak için küçük molalar vermenizi öneririz.

2) Egzersiz eksikliği:
Bir kuvvet antrenmanı ve kardiyovasküler programı izleyerek, vücut yağınızı azaltabilecek ve kas kütlenizi artırabileceksiniz, her ikisi de selülit görünümünü azaltabilir.

3) Genetik:
Selüliti önlemeye ne kadar uğraşırsanız çalışın size verilen genetik kart olduğunu kabul etmeniz gereken bir nokta olabilir. Anneniz ve büyükanneniz selülit hastasıysa, onu düzeltme şansınız ortalamanın üzerinde demektir.

4) Diyet:
Kötü beslenme alışkanlıkları (aşırı alkol, kafein ve baharatlı yiyecekler dahil) selülit oluşumuna katkıda bulunabilir çünkü ürettikleri toksinler yağ dokusunda hapsolur.

5) Dehidrasyon:
Bildiğiniz gibi, insan vücudunun yaklaşık yüzde 60’ı sudan oluşuyor, bu nedenle dehidrasyonun selülit oluşumunda büyük bir rol oynadığı mükemmel bir anlam ifade ediyor. Yeterince su almamak, vücudun etmesi zor olan yağ hücrelerinde toksik birikime neden olabilir ve selülitin süzme peynir yapısına katkıda bulunur

6) Stres:
Stres, kasların gerginlikle sıkışmasına neden olurken, aynı zamanda o kası örten bağ dokusunun da donmasına neden olabilir. Bu, atıkların uygun şekilde giderilmesini ve arıtılmasını önleyerek selülit oluşumuna neden olabilir.

7) Sıkı Giysiler:
Bu biraz şaşırtıcı olabilir … Korse özelliği olan  taytlar, bazı sıkı oturan giysiler dolaşımı keserlerse ters etki yapabilir. Kan akışını sınırlar ve selülit görünümüne yol açabilir.

Selülitin Tedavisi Var Mıdır?

 • İddialar bilimsel kanıtlarla pek desteklenmese de selüliti çözmede etkili olduğu iddia edilen çok sayıda tedavi vardır. Selülitin önlenmesi ve tedavisi için öneriler şunları içerir:
 • Ağırlaştırıcı faktörlerin önlenmesi ; stres, kilo alımı, hareketsiz yaşam tarzı ve hormonal kontraseptif haplar selüliti şiddetlendirebilecek faktörlerdir. Kilo kaybetmek selüliti mutlaka azaltmasa da sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak görünümünü en aza indirebilir.
 • Fiziksel ve mekanik yaklaşımlar; selülit tedavisi 1970’lerden beri masajlar ve emici cihazları kullanılmaktadır. Cihazlarının, yağı iki silindir arasında yoğurup parçalayarak deri altı yağını harekete geçirmeye yardımcı olduğu söyleniyor. Bununla birlikte, endermologie adı verilen bu yöntemle çok az başarı kanıtı vardır.
 • Daha başarılı olan bir başka yöntem de liposuction’dır, ancak selülit genellikle daha sonraki bir aşamada geri gelir ve bu nedenle prosedür selülit için önerilen bir tedavi değildir.
 • İlaçlar ; krem veya losyon olarak uygulandığında, aminofilinin yağ birikintilerini örten cildi sıkılaştırarak selülit görünümünü azalttığı söyleniyor, ancak yayınlanmış hiçbir çalışma tedavinin bunu yapmada etkili olduğunu desteklemiyor. Retinolün bazı çalışmalarda selülit görünümünü azalttığı bulunmuştur. İki veya üç aylık bir süre boyunca kullanılan retinol içeren krem, yağı daha az belirgin hale getirebilir, ancak selüliti olan kişilerin selüliti azaltmak için en uygun yaklaşım olarak fiziksel egzersiz yapmaları ve sağlıklı bir diyet sürdürmeleri tavsiye edilir.
 • Lazer tedavisi; bu, selülit tedavisinde en gelişmiş ve muhtemelen en etkili yöntemlerden biridir.

Selülitten Kurtulmak Mümkün müdür?

Selülit nedir? Nasıl geçer? yazımıza devam ediyoruz. Selülit hem erkek hem de kadınlar tarafından karşılaşılan bir sorun olsa da, kadınlarda görünümü oldukça daha sıktır. Araştırmalar, kadınların% 90’ına kadar yaşamları boyunca uyluklarında ve kalçalarında selülit geliştireceğini göstermektedir (erkeklerin% 10’una kıyasla). Moda dergilerinin fotoşoplu sayfalarının sizi aldatmasına izin vermeyin! Hollywood ünlüleri bile bu çirkin durumdan muzdariptir. Selülit kesinlikle güveninizi ve öz saygınızı etkileyebilir, ancak ömür boyu mahkum musunuz?

Neyse ki, cevap “hayır”. Selülit görünümünü küçültmek ve ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Aşağıda selüliti azaltmanın en etkili 3 yolu vardır.

1) Tutarlı Egzersiz:

 • Önemli olan her şeyde olduğu gibi, tutarlılık anahtardır. Ancak selülitin ortadan kaldırılması için yaptığınız spesifik egzersiz türü de öyle.
 • Yavaş ve düşük etkili kardiyovasküler egzersiz türleri tek başına fazla bir etki yaratmayacaktır. Selülitten kurtulmak için, kas kütlesini artırmak (vücut yağını azaltırken) için egzersizlerinize kuvvet antrenmanı eklemeniz gerekir.
 • Vücudun alt kısmına çok fazla vurgu yapan bir egzersiz programı ve haftada iki kez minimum kuvvet antrenmanı temposu ve her iki günde de farklı egzersizler yapmanızı öneririz.
 • Her egzersizde 12 ila 15 tekrar yapmayı hedefleyin ve alt vücut günlerinizin her birinde üç farklı egzersiz yapın.

2) Selüliti Azaltmaya Yardımcı Olan Gıdalar:

 • Sadece kilo vermek tüm selüliti ortadan kaldırmaz. Herhangi bir tür yoğun diyete kalkışmayın. Bu, vücudunuzun yağ tutmasına neden olur ve hatta selülit görünümünü kötüleştirebilir.
 • En iyi seçenek doğru, selülit azaltıcı yiyecek ve içecekleri diyetinize eklemektir. Doğru tüketim ile eşleştirildiğinde, bu besleyici seçimlerle daha pürüzsüz görünen bir vücuda sahip olmak mümkündür.

3) Teknoloji

 • Doğru diyet ve egzersizle bile, bazen sonuçlarınızı hızlandırmak için biraz daha fazla yardıma ihtiyaç duyarsınız. 
 • Non-invaziv Venüs vücut şekillendirme sistemi, yağ hücrelerini tam anlamıyla eriten yenilikçi teknolojiden güç almaktadır. Bu cihaz, radyo frekansı ve darbeli elektro manyetik alanların bir kombinasyonunu kullanarak cildinizin altındaki yağları parçalar.
 • Tedavi, cildi güçlendiren, pürüzsüzleştiren ve dolgunlaştıran kolajen üretimini artırır.

İşte selülitle mücadele eden ilk 10 yiyeceğimiz:

Yeşil çay: Yeşil çay, yağ emilimini engelleyen ve glikoz regülasyonuna yardımcı olan metabolizmayı hızlandırır, bu da onu sağlıklarını iyileştirmek isteyen herkes için mükemmel bir seçim haline getirir. 

Somon: Somon balığındaki omega-3 yağ asitleri “iştahı ve düşük seviyeli iltihabı azaltır ve cilt dokusunu ve liflerini onarır ve güçlendirir.

Brokoli: Her brokoli çiçeği, güzelliği artıran vitamin ve minerallerden oluşan bir kokteyl içerir. Spesifik olarak, vücuttaki kolajenin sertleşmesini önleyebilen alfa lipoik asit bakımından zengindir.

Elma sirkesi: Bir bardak suya bir kaşık elma sirkesi ve limon sıkmayı deneyin. Bu harika içecek, sindirim için bir tonik görevi görür, bağırsaklardaki zararlı bakterileri ortadan kaldırmaya, toksinleri atmaya ve uyluk ve mide çevresindeki su tutmayı hafifletmeye yardımcı olur. Bunların tümü selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Su: Genetik dışında selülitin en yaygın nedenlerinden bazıları tükettiğimiz toksinlerdir. Bu toksinler cildimizin elastikiyetini azaltır ve dolaşımı yavaşlatarak vücudumuzun düzgün bir şekilde çalışmasını engeller. Vücudumuzun doğal detoks sürecine yardımcı olmak ve toksinlerin atılmasına yardımcı olmak için bol su içmek çok önemlidir!

Kuşkonmaz: Kuşkonmaz kan dolaşımını uyardığı için selülite yol açabilecek sinir bozucu toksinleri atmak için harikadır.

Çilek: Çilek, ahududu, yaban mersini veya böğürtlen gibi antioksidan bakımından zengin meyveler yemek, vücudunuzun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olmanın özellikle iyi bir yoludur. Sabahları mısır gevreğinizin üzerine bir avuç dolusu serpin veya az yağlı bir smoothie’nin parçası olarak tadını çıkarın.

Sarımsak: Sarımsak, kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olmasının yanı sıra harika bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi ve doğal bir antibiyotik olduğu için iyi bilinir. Bu sadece vücudun genel sağlığını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda kan dolaşımına yardımcı olarak vücudun toksinleri atmasına ve selülitle savaşmasına yardımcı olur.

Karpuz: Bu süper meyve, güzel yakut kırmızısı rengini likopen adı verilen özellikle güçlü bir antioksidandan alır. Bu bileşen sadece kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz selülit görünümünü de düzeltir, aynı zamanda kalp hastalığına karşı da koruma sağlayabilir. 

Ispanak: Cildinizi iyileştirmek ve incelmek mi istiyorsunuz? Ispanağı tanışın. Cildi güçlendiren, pürüzsüzleştiren (selülit görünümünü azaltan) kolajen üretimine yardımcı olan A vitamini bakımından yüksektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*