Ara Bul

Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi

Saç ekimi, bir plastik veya dermatoloji cerrahının saçı başın kel bir bölgesine eklediği bir prosedürdür. Cerrah genellikle saçı başın arkasından veya yanından başın önüne veya üstüne taşır. Saç ekimi tipik olarak tıbbi bir ofiste lokal anestezi altında gerçekleşir. Saç dökülmesinin büyük bir kısmından kalıp kelliği sorumludur. Bu genetikle ilgilidir. Geri kalan durumlar, yanlış diyet uygulamaları, stres bozukluğu, hastalık, hormonal dengesizlik, kullanılan ilaçlar gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Saç Ekiminden kimler yararlana bilir?

Saç ekimi yaptırmak görünüşünüzü ve özgüveninizi muhakkak arttıracaktır. Saç ekimi için uygun kişiler; kellik sorunu olan erkekler, saç seyrelmesi yaşayan kadınlar, yanık veya kafa derisi yaralanmasından kısmi saç kaybeden herkes.

Saç ekimi aşağıdakiler için iyi bir seçenek değildir:

 • Kafa derisinde yaygın saç dökülmesi olan kadınlar
 • Saç ekimi için yeterli “donör” saç bölgesine sahip olmayan kişiler
 • Yaralanma veya ameliyattan sonra keloid izleri (kalın, lifli yara izleri) oluşan kişiler
 • Saç dökülmesi kemoterapi gibi ilaçlara bağlı olan kişiler

Saç Ekimi Türleri

İki tür saç ekimi nakil prosedürü vardır: yarık doku ve mikrodoku. Yarık dokular, doku başına 4 ila 10 saç teli içerir. Mikrodokular, ihtiyaç duyulan kapsama miktarına bağlı olarak doku başına 1 ila 2 saç teli içerir.

Saç Ekimi Süreci Nasıl İşler?

Bir cerrah, kafa derinizi iyice temizledikten sonra, lokal anestezi ile başınızın bir bölgesini uyuşturmak için küçük bir iğne kullanır. Nakil için saç kökü elde etmek için iki ana teknik kullanılır: FUT ve FUE. Saç kökü ünite naklinde (FUT) cerrah, başın arkasından bir kafa derisi şeridini kesmek için bir neşter kullanır. Kesi tipik olarak birkaç inç uzunluğundadır. Bu kesik daha sonra dikişlerle kapatılır. Cerrah daha sonra bir büyüteç ve keskin cerrahi bıçak kullanarak kafa derisinin çıkarılan kısmını küçük bölümlere ayırır. Kafa derisine yerleştirilince, bu bölümler doğal görünümlü saç büyümesine yardımcı olacaktır. Saç kökü ünite ekstraksiyonunda (FUE), saç kökleri doğrudan başın arkasından yüzlerce ila binlerce küçük kesikler halinde çıkarılır. Cerrah, saç ekimi yapılan saç derinizin bölgesinde bir bıçak veya iğne ile küçük delikler açar. Tüyleri nazikçe bu deliklere yerleştirirler. Bir tedavi seansı sırasında bir cerrah yüzlerce hatta binlerce saç ekebilir. Sonrasında doku, gazlı bez veya bandajlar kafa derinizi birkaç gün kaplayacaktır. Bir saç ekimi seansı dört saat veya daha fazla sürebilir. Dikişleriniz ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra alınacaktır. İstediğiniz saçın tamamına kavuşmak için üç veya dört seansa kadar ihtiyacınız olabilir. Seanslar, her naklin tamamen iyileşmesi için süre vermek adına birkaç ay arayla yapılır.

Saç Ekiminden  Sonra Ne Gibi Sonuçlar Olur?

 • Saç deriniz ağrıyor olabilir ve saç ekimi ameliyatından sonra ağrı kesici, enfeksiyon riskinizi azaltmak için anti-enflamatuar  gibi ilaçlar almanız gerekebilir.
 • Çoğu insan ameliyattan birkaç gün sonra işe dönebilir.
 • İşlemden iki ila üç hafta sonra ekilen saçların dökülmesi normaldir. Bu, yeni saç büyümesine yol açar. Çoğu insan ameliyattan 8 ila 12 ay sonra bir miktar yeni saç büyümesi görecektir.
 • Pek çok doktor saçın yeniden uzamasını sağlamak için minoksidil (Rogaine) veya saç uzatma ilacı finasterid (Propecia) reçete eder. Bu ilaçlar ayrıca gelecekteki saç dökülmesini yavaşlatmaya veya durdurmaya yardımcı olur.

Saç Ekimi İle İlgili Komplikasyonlar Nelerdir?

Saç ekiminin genelde dikkate değer yan etkileri görülmez ve birkaç hafta içinde bu etkiler ortadan kalkar. Yan etkiler şunları içerebilir; kanama, enfeksiyon, kafa derisinin şişmesi, göz çevresinde morarma, saçın çıkarıldığı veya implante edildiği kafa derisi bölgelerinde oluşan bir kabuk, kafa derisinin tedavi edilen bölgelerinde uyuşma veya his eksikliği, kaşıntı, folikülit olarak bilinen saç köklerinin iltihabı veya enfeksiyonu, şok kaybı veya ekilen saçın ani ancak tipik olarak geçici kaybı, doğal görünmeyen saç tutamları.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Tipik olarak, saç ektirmiş kişiler, saç derisinin ekilen bölgelerinde saçlarını uzatmaya devam edeceklerdir.

Yeni saç, aşağıdakilere bağlı olarak az ya da çok yoğun görünebilir:

 • kafa derisi gevşekliği veya kafa derinizin ne kadar gevşek olduğu
 • ekilen bölgedeki folikül yoğunluğu
 • saç kalibresi veya kalitesi
 • saç kıvırmak

İlaç almıyorsanız (minoksidil veya finasterid gibi) veya düşük düzeyde lazer tedavisi alıyorsanız, kafa derinizin tedavi edilmemiş bölgelerinde saç dökülmesi yaşamaya devam edebilirsiniz. Beklenen sonucu cerrahınızla tartışmak ve gerçekçi beklentiler geliştirmek önemlidir. 

Saç dökülmesinin yoğunluğuna göre saç ekimi fiyatları da değişiklik göstermektedir.

8 Yanıt “Saç Ekimi Nedir?”

 1. ali nalbant says: 4 Nisan 2021 at 13:14

  bende saç ektirmeyi düşünüyorum ama nasıl olacağını bilmiyorum faydası olurmu bunun hakkında da bilgi almak şarttır her halde

 2. ali nalbant says: 4 Nisan 2021 at 13:15

  bende saç ektirmeyi düşünüyorum ama nasıl olacağını bilmiyorum faydası olurmu bunun hakkında da bilgi almak şarttır her halde

 3. irfan Özer says: 5 Nisan 2021 at 11:32

  Saç ekimi yaptırmayı uzun süredir düşünüyorum ama cesaret edemiyorum. Çok fazla ağrısı olduğu söyleniliyor eğer iş yerimde işleri yoluna koyarsam 1-2 ay tatil fırsatım olursa saç ekimi yaptıracağım.

 4. Erasmus says: 8 Nisan 2021 at 15:52

  Son yıllarda saç ekimi konusunda ciddi ilerlemeler kaydedildi. Yurt dışından pek çok tanıdığım saç ekimi nasıl yapılır, saç ekimi fiyatlarını araştırmaktalar. Saç seyrelmesi görülmeden önlem amacıyla saç ekimi düşünülebilir. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 5. kamil hizer says: 8 Nisan 2021 at 22:47

  Saçlarında dökülmeye yaşayan bir basın mensubu olarak hem internet sitelerinde hemde ulusal küçük gazetelerde haberlerini çıkarmak kaydıyla bir çok saç ekimi uzmanı ile görüştüm. Yaptığım araştırmalarda saç ekimi konusunda garanti verilmesine rağmen bazı ekimler söylenildiği gibi sonuçlanmadığını gözlemledim. Ücret olarak standart en düşük rakamın 4500 liradan başlayarak 15 bin liraya kadar uzadığını söyleyebilirim.

 6. Erhan10 says: 10 Nisan 2021 at 11:51

  Saç ekimi uzun süredir araştırdığım birşey fakat saç ekiminden yaşın bir önemi varmı. mesela 35 yaşında birinde tutarmı tutmazmı. hala arayışlardayım. Tahmini olarak 15.000 TL tuttuğunu öğrendim. Baya bir kellik durumu mevcut. Şu yaş olayınıda bir çözersem tamamdır.

 7. yusuf says: 14 Nisan 2021 at 18:43

  Çok yararlı bir anlatım olmuş elinize sağlık

 8. Murat çayır says: 14 Nisan 2021 at 20:49

  Saç ekiminde ülkemiz gerçekten gelişen teknoloji ile çok iyi yerlere geldi. Eskiden ultra lüx olan bu işlem artık hemen herkesin ulaşabileceği ve kısa sürede sonuç alabileceği bir operasyon haline geldi. Asıl işim berber ve güzellik salonu tasarımı olduğu için yıllardır saç ekim salonlarıyla yakından ilgiliyim. Kullanıcıların isteklerine göre Berber koltuğu ve saç ekim sedyesi geliştiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*