Ara Bul

Saç Bakımı nasıl olmalı?

Saç bakımı nasıl olmalı

Saç bakımı nasıl olmalı için iyi hazırlanmış bir plan, sıkı bir spor rutini kadar önemlidir. Yaşımız ilerledikçe saçlarımız incelmeye başlar; kirlilik ve stres, saça onarılamaz zarar verebilecek diğer faktörlerdir. Bu nedenle önleme, iyileştirmekten daha iyidir. Ancak bazen saç dökülmesi ve kepek gibi sorunlar, içerideki bir hastalığın belirtileri olabilir. Bu nedenle, günlük saç bakımı için bir plan oluşturmaya başlamadan önce, herhangi bir şekilde saçın zarar görmesine neden olabilecek herhangi bir rahatsızlığın olasılığını ortadan kaldırmalısınız. Peki saç bakımı nasıl olmalı 

Durum ne olursa olsun, bir saç bakımı rutini uygulanmalıdır. Saç bakımı nasıl olmalı bu yazımızda inceledik. Etkili bir saç bakımı rutini oluştururken işinize yarayabilecek bazı ipuçları:

  1. Saç Tipinizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Saç tipinizi bilmeden etkili bir saç bakımı rutini oluşturamazsınız. Saçınızın dokusunu, yoğunluğunu ve yağlanma seviyesini bilmek saçlarınız için belirli saç bakımı ve şekillendirme ürünleri alırken size yardımcı olur.  Saç tipinizi ve saç yoğunluğunuzu belirlemek için birkaç basit yöntem vardır:

Saçınızı normal bir şampuan ve saç kremi kullanarak normal şekilde yıkayın. Test sırasında kafa derinizi bolca terletebilecek ağır fiziksel aktivitelere kapılmadığınızdan emin olun. Yıkadıktan sonra saçınızı yaklaşık 8-10 saat dinlendirin. Yağın saçınızda birikmesi için yeterli zaman. Bundan sonra bir mendil alın ve saçınıza hafifçe bastırın. Doku üzerinde çok fazla yağ varsa, yağlı saçlarınız var demektir. Hafif bir yağ izi varsa, orta yağlı tipte saçınız vardır. Ancak dokuda hiç yağ yoksa kuru saçlarınız var demektir. Saçınızın bazı kısımlarına nazikçe bastırıldığında doku kuruluk, diğer kısımlara tutulduğunda yağlılık gösteriyorsa, karma saç tipiniz var demektir.

Saç yoğunluğunuza bakmak istiyorsanız, başka bir basit yöntem var. Saçınızı ortadan ayırın ve taç üzerinde ne kadar kafa derisi görebildiğinizi kontrol edin. Ortada çok ince bir çizgi varsa kalın saçlarınız var demektir. Biraz kafa derisi görürseniz, orta düzeydedir, ancak çok fazla kafa derisi görürseniz, o zaman bariz sonuç, ince saçlara sahip olduğunuzdur.

İpucu: Testi yapın, saç tipinizi öğrenin ve ardından bir saç bakımı rutini başlatın.

  1. Saçınızı Nasıl Taramalısınız?

Saçınızı uygun şekilde taramak saç bakım rutininizin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Saç taramanın veya fırçalamanın önemli bir şey olmadığını düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Uygun olmayan bir tarak ve aşırı fırçalama, saçta önemli hasarlara neden olur. Genel olarak tüm saç tipleri için geniş dişli bir tarak ve kıl fırçalar seçin. Önemli olan ucuz malzemeden yapılmış bir tarağa yatırım yapmamalısınız. Tahta bir tarak tavsiye ediyoruz. Tarağınızı veya fırçanızı iki haftada bir yıkamalısınız.

Taraklarınızı ve fırçalarınızı yıkamanın basit bir yöntemi var. Bir kaseyi suyla doldurun ve bir tutam şampuan ekleyin. Tarağı veya fırçayı içinde yıkayın ve kurumasını bekleyin. İçinde kir kalmadığından emin olun.

Uzmanlar, saçınızı günde birçok kez fırçalamanız gerektiğine dair kesin ve hızlı bir kural olmadığını söylüyor. Genel olarak günde bir kez yeterli olacaktır. Temel nokta, saçın çözülmesini sağlamaktır. Uzun saçlarınız varsa şampuanlamadan önce saçlarınızı karışıklıklardan kurtarmak daha iyidir. Bu kısa saçlar için de geçerlidir. Saçınızı ıslakken taramaktan veya fırçalamaktan kaçının. Ancak kıvırcık saçlar için, şampuanlama yaparken düğümlü kümeleri çözmeye çalışın.

Fırça darbeleri söz konusu olduğunda, 100 vuruş yapmanız gerektiğine dair efsaneye inanmayın. Saçlarınıza karşı nazik olun. Önce saçın alt kısmını alın ve düğümleri ortadan kaldırmak için nazikçe fırçalayın. Düğümlerden kurtulmak için köklerin yakınında çok sert taramayın. Bu saç dökülmesine ve hasar görmesine neden olabilir.

İpucu: Saç tipinize bağlı olarak iyi bir tarak veya saç fırçası satın alın.

  1. Saçınızı Nasıl Şampuanlamalısınız?

Öncelikle saç tipinize uygun doğru şampuanı seçmelisiniz. Örneğin, yağlı saçlarınız varsa, içinde yoğun nemlendirme özellikleri olan bir şampuanı tercih etmeyin. Sadece arındırıcı bir şampuan yeterli olacaktır. Eğer gerçekten kuru saçlarınız varsa, kesinlikle nemlendirici bir şampuan seçin. Normal saçlar için nem dengesini sağlam tutan her nazik şampuan işe yarar. Saçınızı sıcak suyla şampuanlamayın, çünkü saçınız tüm nemi, uçucu yağları saçınızdan çekecektir. Bunun yerine ılık su kullanın.

Ayrıca saçınızın tamamını şampuanlamanıza gerek yoktur. Bunun yerine şampuanı, yağ ve kir konsantrasyonunun daha yüksek olduğu kafa derinize nazikçe masaj yapmaya odaklanın. Siz yıkarken, köpükler saçınızdan otomatik olarak aşağı kayacaktır. Saç uçlarının da temizlendiğinden ve nemlendiğinden emin olun.

Şampuandan sonra daima bir saç kremi kullanın. Bu durumda saç kremi gözenekleri tıkayabileceğinden saç derinize masaj yapmayın. Bunun yerine saçınızın uzunluğu boyunca uygulayın. Saç kreminin sihrini kullanmasına izin verin – sabırlı olun ve saç kremini yıkamadan önce yaklaşık beş dakika bekleyin. Uzmanlar, saç kremi saçınızdayken saçınızı geniş dişli bir tarakla açmayı da düşünebileceğinizi söylüyor. Normalde haftada üç kez şampuanlamak yeterlidir. Daha fazla yıkarsan, saçını daha çok incitebilirsin.

İpucu: Haftada üç kez şampuanlayın.

  1. Saç Bakımı Rutini: Yağ Kullanmak Gerekli mi?

Yağlama kesinlikle saç bakımı nasıl olmalı sorusunun cevabı saç kesimi ile ilgilidir. rutininizin temel bir bileşenidir. Ama çok fazlası geri tepebilir. Yağ, saç şaftına nüfuz ederek hidrasyon sağlar ve saçın zarar görmesini önler. Ancak bir uyarı: Hindistan cevizi yağı gibi bazı ürünler tıkayıcı özelliklere sahiptir ve çok uzun süre bırakılırsa nemi hapsedebilir. Ayrıca hassas cilde sahip kişilerde alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Yine de bir saç uzmanına danıştıktan sonra temel bir yağlama rutini makul bir şekilde takip edilebilir.

Örneğin, uygun bir şekilde yapılırsa sıcak yağ masajı harikalar yaratabilir. Sıcak yağ masajının soğuk yağ masajından daha faydalı olduğu söylenir, çünkü ısı kan dolaşımını kolaylaştırabilir ve böylece saç köklerine besin tedarikini artırabilir. Saç ayrıca ısındığında yağı daha iyi emer. Besinleri yok edebileceğinden aşırı ısıtmayın.

İpucu: Özellikle yağlı saçlarınız varsa, fark gözetmeden saçınızı yağlamaya başlamayın. Önceden bir saç uzmanına danışın.

  1. Saçımı Nasıl Kurutmalıyım?

Saçınızı uygun şekilde kurutmak da saç bakımı rutininizin bir parçasıdır. Bu sizi rahatsız edici karışıklıklardan kurtaracaktır. Saçınızı yıkadıktan sonra çok nazikçe bir havluyla saçınızı kurutmaya çalışmalısınız. Aceleniz olmasın ve kuvvet uygulamayın. Mikro lifli bir havlu kullanın. Uzmanlar, böyle bir kumaşın saçınıza en az zarar vereceği konusunda hemfikirdir. İdeal olan, saçınızın doğal olarak kendi kendine kurumasına izin vermektir. Ancak saçınızı belirli bir şekilde şekillendirmek istiyorsanız, fön ile kurutmanız gerekebilir.

Orta derecede fönlemeye başlayın. Başlığı saçınızdan biraz uzakta tutun. Gerçekten kusursuz bir saç bakımı rutini istiyorsanız, bir ısı koruyucu sprey kullanmayı da düşünebilirsiniz. Aslında, normal düzleştiriciniz ve saç maşanız gibi ısı gerektiren her tür saç şekillendirme aleti, saçlarınıza zarar vererek onları zayıf ve kırılgan hale getirme eğilimindedir. Dolayısıyla, bu tür aletler saç rutininizin bir parçasıysa, bu aletleri kullanmadan önce ısıdan koruyucu ürünleri tercih etmelisiniz. İkincisi gerçek bir kurtarıcı olabilir.

İpucu: Saçınızın doğal olarak kurumasını bekleyin. Bir alışkanlık haline getirin.

  1. Saçınızı Ne Sıklıkta Kesmelisiniz?

Bir diğer saç bakamı Saç uçlardan değil köklerden uzar. Bu nedenle, saçlarınızı kesmek için kuaföre sık sık gitmeyi bırakın. Saç kestirmek daha hızlı uzamaya ve daha hacimli saçlara yol açmaz. Saç büyümesi, sağlık sorunları veya protein, B vitamini kompleksi ve çinko gibi besin eksikliği gibi çeşitli faktörlerden etkilenebilir. Yine de akıllıca düzeltme, kırık saçlara karşı fayda sağlar. Başka bir deyişle, saçınızın sonunda bir hasar olduğunda kesilmesi gerekir. Saç kırılırsa veya uçlar kırılırsa, düzeltme gerçek bir çözüm olabilir.

Saçınızı ne sıklıkla kesmek istediğiniz, tercihlerinizin ne olduğuna da bağlı olacaktır. Kısa kullanmak istiyorsanız, her altı ila sekiz haftada bir stilini korumak için saçınızı kırpmanız gerekir. Saçınızı uzatmak istiyorsanız, elbette bekleyebilirsiniz, ancak saçta herhangi bir hasar olmadığından emin olun. Uzun saçları korumak için ideal olarak her üç ayda bir düzeltmeye gitmelisiniz. Ortalama olarak, saç her ay yarım inç uzama eğilimindedir. Matematiğini yapmak yerine, hasarı önleyen ve saç uzamasını hızlandıran, güvenli bir saç bakımı rutininiz olduğundan emin olun. Yeni bir saç kesimine ne sıklıkla ihtiyacınız var? Çoğunlukla bu, zevkinize ve tercihinize bağlı olarak kişisel bir seçimdir.

İpucu: Kırpma için bir salona gitmeden önce uçlarda hasar olup olmadığını kontrol edin.

 

İlginizi çekebilir;

Saç Ekimi Nedir?

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*