Ara Bul

Moda tutkunlarına ilginç bilgiler

moda tutkunlarına ilginç bilgiler

Siz moda tutkunlarına ilginç bilgiler içeren bir yazı derledik. Moda hakkında her şeyi bildiğinizi mi sanıyorsunuz? Modayla ilgili bilmediğiniz 25 ilginç gerçekle zihninizi sarstığımızda bir daha düşünün! Bu sektör hakkında birçok blog, makale ve kitap yazılmış olsa da, çoğu muhtemelen bu moda haberlerinin farkında değil!

Moda, insanların sevdiği veya nefret ettiği bir şeydir. Çağlar boyunca, farklı moda stilleri geldi ve geçti ve birçoğu birkaç yıl sonra giyim mağazalarımıza geri dönüyor. Bazı insanlar son trendlere ayak uydurmaktan rahatsız olmazken, diğerleri en son tarzlara doyamıyor. Modadan nefret edenler de moda tutkunlarına ilginç bilgiler yazımızdan keyif alacaktır.

Kol düğmelerinin fikir babası kimdi?
Napolyon sadece savaştan ibaret değildi. Modaya birçok yönden de katkıda bulundu. Ceketlerimizin kollarında düğmeler olmasının sebebi, Napolyon’un askerlerinin kollarına burunlarını silmesinden bıkmış olmasıdır.

İlk resmi moda haftası ve asıl amacı neydi?
İlk resmi Moda Haftası 1943’te New York’ta başladı. Ana amacı, II.Dünya Savaşı sırasında Fransız modasının dikkatini dağıtmak ve Amerikalı tasarımcıların yolunu açmaktı.

Dünyada kaç tane moda etkinliği vardır?
40 Moda Haftası ve 100 resmi etkinlik vardır. Dünyanın en önemli beş Moda Haftası dünyanın moda başkentlerinde düzenleniyor: Milano, New York, Berlin, Londra ve Paris. New York, Mercedes Benz Moda Haftası ile uluslararası tur yapmaya başladı.

Tüm moda devlerini düşününce kaç tane Haute Couture tasarımcısı vardır dersiniz?
Haute Couture tasarımcısı olmak için, Paris’teki moda yönetim organı olan Sendikalar Odası tarafından onaylanmalıdır. Onay ne kadar ciddi? Eh, haute couture olarak düşündüğümüz çok sayıda tasarımcı arasından sadece 14 moda evi onaylandı. Onaylanmamış başvuru sahiplerinden bazıları Giorgio Armani gibi harika tasarımcılar.

Bilmeyenler için haute cauture fransızca bir kelimedir ve yüksek kalite moda için kullanılır. Haute Couture multimilyarlık bir endüstri alanı ve aşırı pahalı.

Düşünülenin aksine moda dünyasında kadından çok erkek vardır.
Şaşırtıcı görünse de, moda endüstrisi söz konusu olduğunda, yönetici düzeyinde kadından çok erkek var. Büyük moda evlerinin CEO’larının ve başkanlarının çoğu kadın değil erkektir.Charles Townsend, Allure, Lucky, Vanity Fair, WWD ve Vogue’un sahibi olan adamlardan biridir. Başka bir örnek olan Millard Drexler, J. Crew’un CEO’sudur, ancak birçok kişi yanlışlıkla Jenna Lyons’u başkan olarak görür.

Siyah ve Kırmızının moda sektöründeki sahipleri
Sektörü yöneten erkeklerle devam eden İtalyan moda tasarımcısı Valentino Garavani, Coco Chanel’in Küçük Siyah Elbisesi kadar ünlü kırmızı elbiseler yaptı. Kırmızı elbisesi o kadar popüler oldu ki “Valentino Kırmızısı” lakabını kazandı.

Eğlenceli bir denim gerçeği
Pamuklu kumaş 7.000 yıldan fazla bir süredir giyimde kullanılmıştır. Sadece bir balya pamuk ile 215 kot pantolon yapabilir.

İlk spor ayakkabısı
Spor ayakkabısı, 1917’de bu tür ayakkabıyı üreten ilk şirket olan Keds sayesinde bize geldi. Converse ilk çift ayakkabısını o yıl üretti.

Kraliçe evlendiği için yas tutuyor olabilir.
Kraliçe Victoria, beyaz gelinlik giyen ilk kişiydi. Bundan önce, beyaz bir yas rengi olarak kullanılıyordu. Bununla birlikte, Çin halkı hala yas için bir renk olarak beyaz kullanıyor. Batı’da artık saflığı simgeliyor.

Çanta Tutkusu
Ortalama bir kadının yaşamı boyunca 145 çanta alacağı düşünülmektedir.

En Eski giysi
Etek ikinci en eski giysidir ve sadece bel bezleri ondan önce gelir. Ve 1600-1700’lere kadar, hem erkekler hem de kadınlar onları giyiyordu.

Kıyafetler hep o gösterişli mankenlerin üzerinde mi sergileniyordu dersiniz?
1500’lerde moda tasarımcıları minyatür bebeklerin üzerine koyarak kıyafetlerini sergilediler. 1853’e kadar model diye bir şey yoktu.

İlk sahte kirpikler
İlk sahte kirpikler Hollywood’un sessiz film yapımcısı D.W tarafından icat edildi. Aktrisinin göz kapaklarını güzelleştirmek isteyen bu kirpikler gerçek saçtan yapılmışlardı.

Kadınların kurtarıcısı sütyenler
Tüm kadınlar, modern sütyeni yarattığı için New York sosyetesi Mary Phelps’e teşekkür etmelidir. 1914’te yaptığı ve patentini aldığı ürünler, bugün giydiklerimize pek benzemiyordu. Onunki mendilden yapılmıştı.

ABD’de kişi başına düşen kot pantolon sayısı
Amerika Birleşik Devletleri’nde her kişi ortalama yedi çift kot pantolona sahiptir. Bu, haftanın her günü için bir tane demek!

Şortun gerçek sahipleri kadınlar ne zaman şort giymeye başladı?
Erkekler onlarca yıldır şort giyiyor, ancak kadınların bunları yalnızca II.Dünya Savaşı’ndan sonra halka açık yerlerde giymelerine izin verildi. Bunun ana nedenlerinden biri, savaş sırasında daha az kumaş bulunmasıydı, bu nedenle şortlar pantolon veya eteklerden daha uygun maliyetliydi.

Dünyadaki en popüler giyim ürünü nedir?
T-shirt dünyadaki en popüler giyim ürünlerinden biridir ve her yıl yaklaşık iki milyar tanesi satılmaktadır.

Asaletin rengi soylulara özeldi
Tarihsel olarak, mor giysiler yalnızca Roma, İtalya’da hakimler, imparatorlar ve diğer aristokrasiler tarafından giyilirdi.

İlk Moda dergisi
Her yıl binlerce moda dergisi satılıyor, ancak ilk moda dergisi 1586’da Almanya’da satıldı.

Moda enflasyona karşı
Birçok şeyin fiyatı artarken, giyim aslında düşüyor. 1992’den beri kıyafet fiyatları% 8,5 düştü.

Kadınların kıyafetine karışmak için ülkenin şeriatla yönetilmesi gerekmiyormuş
1907’de Boston’da bir plajda tek parça mayo giydiği için bir kadın tutuklandı.

Topuklu ayakkabı giymek çocuk oyuncağı
Yüksek topuklu ayakkabılar dünya için yeni bir şey değil. 18. yüzyılda çocuklar için bile modaydı.

Annesine gelinlik diken beş yaşında bir multimiyarder
Michael Kors’un ilk projesi kendi annesinin gelinliğiydi. O zamanlar sadece 5 yaşındaydı.

Milyonluk terlikler
Harry Winston, dünyanın en pahalı ayakkabılarının tasarımcısıydı. Tasarladığı kırmızı yakut terlikler 3 milyon dolara satıldı.

Bir timsah: Bir moda tasarımcısının markası için ilk logo.
Ünlü Lacoste timsah sembolü 1933’te oluşturuldu ve şimdiye kadarki ilk tasarımcı logosu idi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*