Ara Bul

Meditasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Meditasyon, alışıldık düşüncelerin ötesine geçmemizi sağlayan zihinsel ve ruhsal bir pratiktir. Düzenli yapıldığında bizi sakinleştirir ve güç kazandırır.

Meditasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Düzenli meditasyon yapan kişinin zihin ve duygularını daha iyi kontrol ettiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Meditasyon kesinlikle dini bir pratik değildir. Dini pratikler içinde meditasyon bulunsa da o belirli bir inanca mal edilemeyecek kadar evrensel bir uygulamadır. Dini görüşü ne olursa olsun herkes meditasyon dan faydalanabilir. Meditasyon için en ideal pozisyon oturur vaziyette olmaktır. Sırtı bir yere duymadığınız ve omurganın dik durduğu herhangi bir oturuş meditasyon için uygundur.

2 Ana Meditasyon tekniği vardır

1.Konsantrasyon temelli meditasyon;

Konsantrasyon temelli meditasyon da zihin bir nesnenin veya düşüncenin üzerinde tutulur. Konsantre olunan şey bir mum. Aleviyi bir sembol. Rahatlatıcı müzik ve sevgi gibi bir duygusallaşma olabilir. Kişiyi daha yoğun bir konsantrasyon gücüne kavuşur. Böylelikle zihnin  bir dereceye kadar kontrol altına alınabilir.

2. Farkındalık temelli meditasyon;

Farkındalık temelli meditasyon ise zihnin serbest bırakılmasıdır. Meditasyon da bir cisme odaklanılması, onun yerine her şeyin olduğu haliyle dikkat alanına girip çıkmasına izin verilir. Bu alana giren tüm düşünce ve hisler tarafsız bir biçimde gözlenebilir. Zihni bu şekilde tarafsız tutabilmek için nefes en büyük yardım acımızdır. Meditasyon esnasında aynı nefes alışverişleri gibi düşünceleri de kontrol etmeden sadece takip edebiliriz. Nefesi takip ederek oturduğumuzda düşüncelerimiz de aynı nefes alışverişleri gibi gelir ve gider. Meditasyon sürdükçe nefesimiz müdahalemiz olmaksızın yavaşlar ve rahatlar. Bu rahatlık düşüncelere de etki eder.

Gün arasında kısa sürede olsa dahi bu rahatlama halinde durabilmenin pek çok yararı vardır. Üzerimizdeki sıkıntı, endişe ve öfkenin ilk başta nasıl belirdiğini incelersek. Her birinin ardında bir düşünce buluruz. Farkındalık Meditasyon yaptıkça zihnin doğasını çözmeye başlarız. Zihin sürekli ardı ardına gelen düşünceler üretir ve gelen her düşünceye gitmek zorundadır. Zamanla biz bu düşünceleri gözleyen olarak onlardan ayrı olduğumuzu idrak ederiz.

Meditasyon yaptıkça kendi benliğimiz ile düşüncelerimiz arasına bir boşluk girer. Bu şekilde olumsuz bir düşünce geldiğinde o hemen duyguya dönüşmez ve dengemiz bozulmaz. Çünkü benlik hissimizi düşünce akışından ayırmışızdır. Bu bilgiye ulaşınca olumsuz düşünceleri otomatik tepkiler veren mekanizma çözülecektir. Böylece daha huzurlu bir hayat yaşarız ve düşünce akışımız çok daha berraklaşır.

Nasıl meditasyon yapılır?

 • Meditasyon için sabahın erken saatleri veya gece yatmadan önce gibi sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir zaman dilimi seçin.
 • Etrafta sizi rahatsız edebilecek ses ve ışık kaynaklarını uzaklaştırın.
 • Yere serilmiş bir örtüye veya sandalyeye oturun. Sırtınız dik olsun ve herhangi bir yere dayanmayın.
 • İsterseniz rahat oturmak için bacaklarınızın çevresini yastıklarla destekleyebilirsiniz.
 • Başlangıç için beş dakikalığına meditasyon yapmayı deneyelim. Şimdi gözlerinizi kapatın. Nefes alın..
 • Özellikle nefese odaklanmanıza gerek yok. Ama eğer dikkatiniz kendiliğinden nefesinizi odaklıyorsa değiştirmeyin, doğal ve zorlamasını biçimde nefes alıp verin.
 • 5 dakika boyunca sakince oturun.
 • Meditasyon sırasında bir düşünceye kaptırdığınızı fark ederseniz, zihninizin yavaşça yine sakin farkındalık haline getirin.
 • İsterseniz nefesinizi dinleyerek yeniden sakinleşebilirsiniz. Meditasyon yaparken kendinize makul hedefler belirleyin.
 • Diyelim ki zihniniz size oyunlar oynuyor ve meditasyonu bozmaya çalışıyor. O seans için bir dakika boyunca hiçbir düşünceye kaptırmadan oturmayı hedef belirleyin.
 • Daha sonra bu bir dakikayı uzatmak için önünüzde başka fırsatlar olacaktır.
 • Ama şimdilik hedefiniz sadece bir dakikalığına sakin kalmaktır. Her düşünceden sonra ısrarla sakinliğe dönmeyi hatırlayın.
 • Meditasyon boyunca birkaç kez düşüncelerden sakinliği ve sakinliği içten düşüncelere geçiş yapmak normaldir. Düşüncelerin gelmesini normal karşılayın.

Meditasyonun asıl amacı nedir?

Farkındalık meditasyonun da zihin iyi mücadele etmemek özel öneme sahiptir. Farkındalık meditasyonun asıl amacı düşüncelerden kurtulmak değil, onlardan etkilenmeden sakin kalabilmektir. Zihninizde düşünceler varken de onlara sakince bakıp biliyorsanız meditasyonuz başarıya ulaşmış demektir. Meditasyon yaptıkça düşünceler rahatsızlık vermemeye başlar ve daha huzurlu bir iç aleminiz olur.

3 Yanıt “Meditasyon Nedir? Nasıl Yapılır?”

 1. yenifoça otel says: 4 Nisan 2021 at 19:01

  Sürekli takip ediyorum sizi başarılarınızın devamını dilerim..

 2. Sesli chat says: 14 Nisan 2021 at 14:00

  Guzel paylaşımınız için teşekkürler kaliteli makale olmuş

 3. teknouzay says: 1 Mayıs 2021 at 19:36

  Güzel paylaşım, teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*