Ara Bul

Lazer Epilasyon

lazer epilasyon

tenmeyen tüyleri almak için tıraş, cımbız veya ağda yapmaktan memnun değilseniz, lazer epilasyon dikkate almaya değer bir seçenek olabilir.   Lazer epilasyon yapmayı düşünüyorsanız, çok iyi bir araştırma yapmalısınız. Pürüzsüz bir cilt vaadiyle cezbedilmenin kolay olduğunu biliyoruz, ancak bu işlemin sizin için doğru olduğundan emin olmak için önce lazer epilasyon ile ilgili tüm durumları ve yan etkileri okumak çok önemlidir.

Lazer epilasyon, ABD’de en sık uygulanan kozmetik prosedürlerden biridir. Yüksek konsantre ışığı kıl köklerine gönderir. Köklerdeki pigment ışığı emer ve kılı yok eder.

Sadece tüylerinizden kurtulmanın ötesinde lazer epilasyonun pek çok avantajı var. Cildinizi ağırlaştıran ve hiperpigmentasyon nedeni olan (koyu cilt tonlarında daha yaygın olan) kıllara yatkınsanız, o zaman bunu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Ağda yapmaktan, jiletlemeye ve cımbızla almaya kadar tüylerden kurtulma yolları çeşitlidir. Ancak epilasyon, vücut tüylerinden kurtulmak için daha kalıcı bir yaklaşım sunan birkaç seçenekten biridir. Ancak vücudunuza uygulanacak her işlem gibi seanslara başlamadan önce derinlemesine bir araştırma yapmakta fayda vardır.

Lazer Epilasyonun Faydaları

Lazerler yüz, bacak, çene, sırt, kol, koltuk altı, bikini çizgisi ve diğer bölgelerdeki istenmeyen tüylerin alınmasında faydalıdır.
Lazer epilasyonun faydaları şunları içerir:

  • Hassas olması. Lazerler, çevreleyen cildi hasarsız bırakırken seçici olarak koyu, kaba tüyleri hedefleyebilir.
  • Hızlı olması. Lazerin her atımı saniyenin bir kısmını alır ve aynı anda birçok tüyü tedavi edebilir. Lazer, yaklaşık olarak saniyede bir çeyrek büyüklüğündeki bir alanı tedavi edebilir. Üst dudak gibi küçük alanlar bir dakikadan daha kısa sürede tedavi edilebilir. Ve sırt veya bacaklar gibi geniş alanlar bir saat kadar sürebilir. Çoğu hastada ortalama üç ila yedi seanstan sonra kalıcı kıl dökülmesi olur.

Lazer Epilasyon İçin Nasıl Hazırlanılır?

  • İstenmeyen tüyleri “yakmaktan” daha fazlasıdır. Uygulamak  için eğitim gerektiren ve potansiyel riskler taşıyan tıbbi bir prosedürdür. Lazer epilasyon yaptırmadan önce, prosedürü uygulayan doktor veya teknisyenin lisans bilgilerini iyice kontrol etmelisiniz.
  • Epilasyon yaptırmayı planlıyorsanız, tedaviden altı hafta önce tüy yolma, ağda ve elektrolizi sınırlamalısınız. Bunun nedeni, lazerin ağda veya yolma yoluyla geçici olarak alınan kıl köklerini hedeflemesidir.
  • Ayrıca tedaviden altı hafta önce ve sonra güneşe maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Güneşe maruz kalma, lazer epilasyonunu daha az etkili hale getirir. Ve tedaviden sonra komplikasyonları daha olası hale getirir.

İşlem Sırasında Neler Beklenmeli?

İşlemden hemen önce, tedavi görecek kıllarınız cilt yüzeyinin birkaç milimetre yukarısına kadar kesilecektir. Lazer darbelerinin batmasına yardımcı olmak için genellikle lazer işleminden 20-30 dakika önce topikal uyuşturma ilacı uygulanır. Ekipman tedavi edilen kıllarınızın rengine, kalınlığına, bulunduğu yere ve cildinize göre ayarlanacaktır. Lazer epilasyon, kıl köküne zarar veren veya yok eden uzun süreli bir epilasyon şeklidir. Özellikle lazer epilasyon prosedürü sırasında folikül hasar görmüşse ve yok edilmemişse, tüyler yeniden büyüyebilir. Bu nedenle birçok doktor artık lazer epilasyonunu kalıcı epilasyondan çok uzun vadeli epilasyon olarak adlandırıyor. Lazer epilasyon fiyatları vücutta uygulanan bölgeye ve kaç seanstan oluştuğuna göre değişmektedir. Kalıcı bir çözüm olduğu düşünülürse ödediğiniz paraya değecek bir işlemdir. Çünkü özellikle kadınları büyük bir külfetten kurtaran bir uygulamadır.

Cilt veya Kıl renginde bir fark yaratır mı?

Açık tenli ve koyu renkli kılları olan kişiler diğerlerinden daha az lazer epilasyon seansına ihtiyaç duyabilir. Epilasyon, en çok koyu saçlı, açık tenli kişilerde işe yarar. Bunun nedeni, pigment kontrastının lazerin kılları hedeflemesini, foliküle gitmesini ve folikülü yok etmesini kolaylaştırmasıdır. Lazer epilasyon sonrası cilt bakımı için biraz zaman gerekebilir.
Koyu tenli veya açık renk kıllara sahip kişiler, diğerlerinden daha fazla tedaviye ihtiyaç duyabilir ve daha fazla kılın yeniden uzadığını görebilir.

Tüyleri kalıcı olarak almak için teknisyenin kılı nasıl hedef alacağını bilmesi ve doğru lazer türünü seçmesi gerekir.  2013’te yayınlanan araştırma, daha uzun dalga boyları üreten lazerlerin en iyi koyu ten üzerinde çalıştığını buldu.

One Reply to “Lazer Epilasyon”

  1. Mehmet says: 2 Haziran 2021 at 23:11

    Makale güzel olmuş açıklayıcı elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*