Ara Bul

Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım

Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakımı!

Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım! Saçınız dokunulduğunda kuruluk hissi verdiğinde kırılgan ve şekillendirmesi zor olabilir. Ancak kuru saça sahip olmak, daha büyük bir sağlık sorununuz olduğu veya sahip olduğunuz saçta bir sorun olduğu anlamına gelmez.

Güneşe maruz kalma, sıcak şekillendirme, nem, sigara içme ve daha fazlası zarar görmüş ve kuru saça katkıda bulunabilir. İyi haber şu ki, saçınızın kuruluğunu azaltmak istiyorsanız kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım ile yapabileceğiniz birkaç şey var. Saç bakımı cilt bakımı kadar çok önemlidir.

Saç uçlarınızı düzelttirin

 • Saçınız çok kuruysa, yeni bir kesim şeklinde sıfırlanması gerekebilir. Saçınız çok uzun olmasa bile, kırık uçlar saçın şekillendirilmesini zorlaştırabilir ve saçın kuru veya kaba hissetmesine katkıda bulunabilir.
 • Kuaförünüzü ziyaret edin. Sağlıksız ve taze saç uzamasına engel olan saçları kesin. Siz oradayken, stiliste sizin saç tipiniz ve uzunluğunuz için herhangi bir ipucu olup olmadığını sorun. Saçınızın zarar görmesini önleyebilecek yeni bir şekillendirme yöntemi önerebilirler.

Vitamin alın

 • Vücudunuzu beslemek için belirli vitaminlere ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz, ancak bazı vitaminler de saçınızın ve tırnaklarınızın sağlığını doğrudan etkiler. A vitamini, C vitamini, biyotin (bazen H vitamini olarak adlandırılır) ve demir minerali, daha sağlıklı görünen saçlara katkıda bulunur.
 • Doğum öncesi vitaminler yukarıdaki vitaminlerin hepsini içerdiğinden, bazı insanlar onları sadece saçlarını etkiledikleri şekilde alırlar. Saçınızın daha iyi görünmesi için sadece biyotin içeren takviyeleri almak da şu anda popüler. Bununla birlikte, son araştırmalar biyotinin büyük bir fark yarattığı fikrini desteklemiyor. Saçın daha sağlıklı olmasına yardımcı olmak için güvenilir kaynak olarak gösterilen deniz proteini takviyelerine de bakabilirsiniz.

Öğünlerinize omega-3’ler ve antioksidanlar ekleyin

Deniz proteinleri saçınızın incelmesini önler ve saçınızın daha parlak görünmesini sağlar. Takviye almadan benzer sonuçlar elde etmek için öğünlerinizdeki deniz proteini miktarını artırın. Omega 3 açısından zengin besinler:

 • Somon
 • İstiridyeler
 • Orkinos
 • Tuna
 • Sardalya

Bunların hepsi saçınızı daha parlak hale getirebilecek peptidler ve omega-3 bakımından zengindir. Saçın daha yaşlı görünmesini sağlayan oksidatif stresle savaşmak için daha fazla antioksidan almayı da düşünebilirsiniz.
Antioksidanlar açısından zengin bazı yiyecekler şunları içerir:

 • Ceviz
 • Fasulye
 • Yaban mersini
 • Brokoli
 • Domates

Daha iyi saç sağlığı için kanola yağında bulunanlar gibi sağlıklı yağlar da unutulmamalıdır.

Saçınızı her gün yıkamaktan kaçının

 • Şampuan saçınızdaki kiri ve teri giderir, aynı zamanda saçınızı sebumu da arıtır. Sebum, saçınızın bakımını kolaylaştıran ve doğru miktara sahip olduğunuzda parıldayan doğal bir yağdır. Çok fazla sebum, yağlı saç görünümüne neden olur.
 • Ancak muhtemelen her gün saçlarınızı sebumdan arındırmanıza gerek yoktur. İki günde bir saçınızı yıkayın. Sonuç olarak saçınızın daha sağlıklı göründüğünü göreceksiniz. Yıkamaya bir gün bile ara veremiyorsanız, en azından özellikle kuru saçlar için özel bir şampuan kullanın. Hatta bir bebek şampuanı deneyin. Her ikisi de saçları tamamen doğal yağından çıkarmadan hafifçe temizler.

Fön ile kurutma yerine saçınızı sarın

 • Saçınız kırılgansa ve yıkandıktan sonra şekillendirmesi zorsa, kurutma işlemi sırasında çok fazla nem kaybediyor olabilir. Saçınızı kurumaya bırakmak yerine yıkadıktan sonra bir bez veya havluyla sarmayı deneyin.
 • Saçınız ıslakken uyuyorsanız, saçınızın neminin yastıklarınıza emilmesini önlemek için ipek bir yastık kılıfı kullanın. Saçınızı uzun süre ıslak bırakırsanız, fön ile kurutmaya benzer bir hasar olur.

Isı ile şekillendirmeyi azaltın

 • Saçınızı kıvırmak, düzleştirmek veya hacim kazandırmak için ısı ile şekillendirme, yıllardır günlük rutininizin bir parçası olabilir. Saçınızın kurumasının nedeni de bu olabilir. Saçınızı fön ile kurutacaksanız, en iyi sonuç için kurutucuyu saçınızdan uzakta tutun.

Daha soğuk suyla duş alın

 • Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım önerilerinden biri de soğuk su ile duş almaktır. Duşta vücudunuzu durulamak için kullandığınız sıcak su saçınızı yakıyor olabilir. Soğuk duşların sağlık açısından bazı yararları vardır. Saçların daha hızlı uzamasını sağlamak bunların arasındadır. Saçınızı duşta şampuanladıktan ve bakımını yaptıktan sonra, saç tellerini canlandırmak, saç derinizi tazelemek için saçınızı bir veya iki dakika daha soğuk suyla durulayın.

Uçucu yağlar kullanın

 • Fas argan yağı, kuru saçlar için popüler bir ev yapımı ilaç haline geldi. Bu çözümün nasıl ya da kesin olarak işe yarayıp yaramadığına dair pek bir şey bilmiyoruz. Ancak saçınızın uçlarına birkaç damla argan yağı sürmek saçınıza daha parlak bir görünüm kazandırıyor. Nane yağı ve lavanta yağı gibi diğer uçucu yağlar saç dökülmesini durdurmaya ve kırılmayı önlemeye yardımcı olur.
 • Hızlı bir saç kürü yapmak için argan yağı, nane yağı, lavanta yağı ve hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağı karıştırmak saçınızın zamanla daha az kuru hissetmesine neden olabilir.

Şapka giyin

 • Ultraviyole ışınları, cildinize zarar verdikleri gibi saçınıza da zarar verebilir. Kuru saçlarınız varsa, saçınızın bu ışınlara maruz kalmasını sınırlayın. Günlük aktiviteleriniz sırasında şapka takın ve uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçının. Saçınız halihazırda UV ışınlarına maruz kalmışsa, saçınıza biraz saf aloe vera jeli uygulamak hasarı onarmaya yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi yağını deneyin

 • Hindistan cevizi yağı doğal bir yumuşatıcıdır. Bu, saç telleriniz ısı veya güneşten zarar görmüşlerse, boşlukları doldurduğu anlamına gelir. Yapılan bir araştırma, hindistancevizi yağının saç liflerine nüfuz etmede özellikle iyi olduğunu gösterdi.
 • Hindistan cevizi yağı saçınızı tek tek düzleştirerek saçınızın genel görünümünü iyileştirir. Saçınıza haftada bir kez ısıtılmış hindistancevizi yağı ile derinlemesine bakım uygulayabilirsiniz. Siz de kuru ve yıpranmış saçlardan şikayetçi iseniz kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım önerilerimiz ile sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

One Reply to “Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım”

 1. Trendyol İndirim Kodu says: 7 Nisan 2021 at 10:51

  Saç kuruluğunu özellikle yaz aylarında çok yaşıyorum. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler yaz ayı geldiğinde deneyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*