Ara Bul

İğneli Epilasyon

İğneli Epilasyon

İğneli epilasyon hem erkek hem de kadınlarda yapılabildiği gibi, yüz bölgesinde, sırt ve bacak gibi geniş alanlarda, koltuk altı ve genital bölge gibi küçük fakat tüylü alanlarda uygulanabilmektedir.

İstenmeyen tüyler için kalıcı ve ağrısız bir çözümdür. Tedavi seansları, tüyün kalınlığı, sıklığı, genişliği ve hastanın istekleri dikkate alınarak kişiye özel bir planlama gerektirir. Elektroepilasyon olarak da anılan elektroliz, yüksek teknoloji ürünü kozmetikler alanına girer  ve istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için bilinen tek yöntem olmaya devam etmektedir. Elektroliz sırasında çok ince bir mil (ince cerrahi çelikten yapılmış) saç kalınlığına ve kök derinliğine uyacak şekilde ayarlanır ve yerleştirilir. Ardından, mil aracılığıyla kontrollü bir elektrik darbesi kılın köküne yönlendirilir. Bu, kıl büyümesinden sorumlu hücrelerin kalıcı olarak yok olmasına neden olur ve saç tekrar büyüyemez. Tedavi, çok açık sarı, gri ve beyaz kıllar dahil olmak üzere, tüy renginden, kalınlığından ve ten renginden bağımsız olarak tüm tüyleri kalıcı olarak almamızı sağlar. Kalıcı epilasyon olarak da bilinen elektroliz ile hafif, kırmızımsı ve daha az pigmentli tüyler bile etkili ve kalıcı bir şekilde alınabilir. Bu epilasyon şekli, son derece ince bir iğnenin kıl köküne yerleştirilmesini içerir. Zayıf bir elektrik darbesi kullanılarak kılın kök hücresi yok edilir. Kıl daha sonra dökülür veya cımbızla kolayca alınabilir. Bu işlem her bir kıl için tekrarlanmalıdır. Bu nedenle, bu kalıcı epilasyon şekli bir dereceye kadar sabır ve azim gerektirir, ancak aynı zamanda anında ve kalıcı sonuçlar verir.

İğneli Epilasyonun Yararları ve Zararları

(Elektroliz yöntemi) uzun yıllardan beri birçok hastada cilt ve kıl rengi ne olursa olsun burun ve kulak dışında tüm hastalarda istenmeyen tüy tedavisi için kalıcı bir tedavi yöntemidir. Ayrıca kıl köküne doğru akım verildiği için dipte genel ve yaygın bir yanık oluşma ihtimali yoktur.  

Kaşların altında, gri kıllara sahip yaşlı kadınlarda ve erkeklerin göğüs kıllarını ağartmada lazer epilasyon kullanılamayacağı için iğneli buralar için uygundur. Çünkü lazer daha az pigmentli kıllarda etkili değildir.

Elektroliz, bir dermatolog tarafından yapılan başka bir epilasyon tekniğidir. Kıl uzamasını da bozar. İşlem, cilde bir epilatör cihazı yerleştirilerek çalışır. Yeni kılların uzamasını önlemek için kıl köklerinde kısa dalga radyo frekansları kullanır. Bu, büyümeyi önlemek için kıl köklerinize zarar verir ve mevcut saçların dökülmesine neden olur. Yine de, en iyi sonuçlar için yine de birden fazla takip randevusuna ihtiyacınız olacak.

Ancak iğneli epilasyon esnasında kullanılan iğneler kişiye özel olmazsa ve uygulanan elektrik akımı dikkatli kullanılmazsa vücutta kızarma, şişme, kabuklanma, yanık ve enfeksiyon gelişebilir. İğneler kişiye özel kullanılmalıdır. İşlem dikkatli yapılmazsa iğne delikleri kalıcı izler bırakabilir.

İğneli Epilasyondan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elektrolizden sonra 72 saat boyunca hem aşırı ısıdan (ör. sauna) hem de aşırı nemden (ör. yüzme havuzu) kaçınılmalıdır. Tedavi edilen alanın aşırı UV ışını temasından da (örneğin, dışarıda bronzlaşma yoluyla veya bir solaryumda) kaçınılmalı ve UV ışığına veya güneşe maruz kalan alanlara SPF 30 veya daha yüksek güneş kremi uygulanmalıdır. Ayrıca parfüm vb. İçerikli kozmetik ve benzeri ürünlerden uzak durulmalıdır.

İğneli Epilasyon Fiyatları

İstediğiniz bölgeye göre iğneli epilasyon fiyatları değişiklik göstermektedir. Tüm vücut 600 ila 1000 TL arasında değişiklik gösterir. Koltuk altı 50 ila 300 TL, bikini bölgesi 75 ila 400, tam bacak 400 ila 750 TL, bıyık 50 ila 300 TL arasında değişiklik göstermektedir.

İğneli epilasyon kalıcı bir çözüm vaat ederken, lazer epilasyon uzun vadede etkilidir.

3 Yanıt “İğneli Epilasyon”

  1. Mostafa Esmaeili says: 6 Şubat 2021 at 17:07

    it was helpfull thank you 🙂

    1. Rumeysa Çakır says: 6 Şubat 2021 at 23:24

      🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*