Ara Bul

En iyi bilim kurgu filmleri

Hayal gücümüzü sonuna kadar zorlayan ve ufkumuzu açan bambaşka dünyalara seyahat etmek ister misiniz? Evde izlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmlerini listeledik.

15. BIRD BOX

En iyi bilim kurgu filmleri

Görünmeyen lanetli bir varlık. İnsanlığın büyük bir kısmını intihara sürüklemiştir. Dünyanın her yerine hızla yayılan bu varlık Amerika’ya da ulaşmıştır. Bu kıyametin ortasında iki çocuk annesi bir kadın hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Hayatta kalmanın tek yolu ise gözlerini asla açmamaktır. 2 çocuğunu bu şekilde yetiştiren anne, çocuklarını güvenli bölgeye götürmek için amansız bir mücadele verecektir.

 

14. ALIVE (HAYATTA)

En iyi bilim kurgu filmleri

Aniden bir virüsün ortaya çıkması ile Seul şehri karantina altına alınır. İnternet, telefon, su ve herhangi bir iletişim aracı olmadan apartmanda kısılıp kalan genç bir çocuk tam hayatına son vermek üzereyken başka insanların da yaşadığını fark edecek ve hayatta kalmak için büyük bir yaşam mücadelesi verecektir.

 

13. EXTINCTION (TÜKENİŞ)

En iyi bilim kurgu filmleri

Bir mühendisi olan Peter sürekli kötü rüyalar görmektedir. Bu rüyalar attıkça ailenin içindeki huzursuzluk da artmaya başlar. Bunun üzerine doktorla görüşmeye giderken orada kendisiyle aynı rüyaları gören bir adamla tanışır. Bu adam deli olmadığını ve rüyalarına inanması gerektiğini söyler. Bunun ardından Peter yardım almadan klinikten ayrılır. Artık rüyalarından değil, gelecekte yaşanacak olaylardan korkması gerektiğini fark eder ve kendini yaşanacak felakete hazırlamaya başlar.

 

12. IN TIME (ZAMANA KARŞI)

En iyi bilim kurgu filmleri

25 yaşına gelen insanların yaşlanmayı durdurmak için var güçleriyle çalışmak zorunda olduğu bir gelecekte zaman gerçekten para ve güç demektir. Zamanın ve gençliğin satın alınabildiği bir sistemde zenginler sonsuza kadar genç kalarak yaşarken, fakir ve güçsüz olanlar ise yaşlanacak, ölür. Üstelik kendi yaşayamadıkları yıllar başkalarının hayatlarına eklenir. Güçsüz olanlar sadece bir gün daha hayatta kalabilmek için zaman dilenir, ödünç alır ve hatta zamanı çalar.

 

11. WAR OF THE WORLDS (DÜNYALAR SAVAŞI)

En iyi bilim kurgu filmleri

iki çocuğuyla beraber hafta sonunu geçirirken gökyüzü aniden kararır ve şimşekler eşliğinde çok şiddetli bir fırtına çıkar. Kısa bir süre geçtikten sonra evinin yakınındaki kavşakta sıradışı bir olaya tanık olur. Toprağın aniden yarılmasıyla yeryüzünün derinliklerinden üç bacaklı çok büyük bir savaş makinesi ortaya çıkar. Bu canavar görünürdeki her şeyi yakıp yıkmaya başlar. Bu olay uzaylıların dünyaya yaptıkları saldırının ilk hamlesidir. Bunları gördükten sonra hemen harekete geçerek çocuklarını toplar. Acımasız bir düşmandan kurtulmak için o bölgeden kaçmaktan başka çareleri yoktur. Uzaylı istilacıların elinden kurtulmaya çalışan binlerce insanla çıktığı bu yolculukta tek isteği iki çocuğunun hayatını kurtarabilmektir. Ancak nereye kaçarlarsa kaçsınlar, Dünyada güvenli bir yer yoktur.

 

10. ALITA (SAVAŞ MELEĞİ)

En iyi bilim kurgu filmleri

Gelecekte büyük bir savaş yaşanmış ve insanlığın büyük bir kısmı gökyüzündeki şehirlerden yeryüzünün paslı şehirlerine geri dönmüştür. Savaş sonrasında insanlığın bir kısmı vücudu değişmiş olarak varlığını sürdürürken, büyük bir kitle de insan beyni taşıyan Cyborg’lara dönüşmüştür. Bu yoksul şehirdeki insanların tek hayali günün birinde gökyüzünde kalan şehre yani zalem’e gidebilmektir. Bu şehirde yaşayan bir doktor, günün birinde zalemin çöllerinde Alita’nın kalıntılarını bulur ve onu yeni bir bedene kavuşturarak kızı yerine koyar. Ancak Alita savaş mesleğidir ve kaderi onu yine bir savaşa sürükler. Hikaye de asıl olarak bundan sonra Alita’nın kimlik arayışı ile başlar.

 

9. THE PLARTFORM (PLARTFORM)

En iyi bilim kurgu filmleri

Sıradışı bir hapishanenin her katında iki kişi yaşamaktadır. Burada dağıtılan yemekler ilk önce en üst tarafta olanlara verilmekte ve arta kalan yemekler ise bir alt kattaki ne gönderilmektedir. Sistem bu şekilde ilerlerken en alttaki insanlar açlıkla mücadele etmekten başka bir şey yapamazlar. Film içerisinde derin mesajlara yer vermektedir.

 

8. THE MAZE RUNNER (LABİRENT)

En iyi bilim kurgu filmleri

Tomas hiç bilmediği bir yerde uyanır ve karşısında kendi yaşlarında bir grup genci görür. Devasa büyüklükteki duvarlarla çevrili bu alanda Tomas hiçbir şey hatırlamaz. Yanındaki insanlar da tıpkı kendisi gibi buraya nasıl ve neden getirildiklerini bilmemektedir. Tek bildikleri şey ise her sabah labirente gidilen dev bir kapının açıldığı ve güneş batarken de kapandığıdır. Üstelik her 30 günde bir asansörle yeni bir grup gelmektedir. Bir hafta sonra labirente Teresa adında genç bir kız bırakılır. Tomas hem içinde bulunduğu durumun hem de geçmişte anımsadığı bu labirentin sırrını çözmeye çalışacaktır.

 

7. ELYSIUM (CENNET)

En iyi bilim kurgu filmleri

Gelecekte insanlar iki sınıfa ayrılırlar. Birinci grup çok varlıklıdır ve gökyüzündeki bir uzay istasyonunda yaşar. İkinci grup ise çok kalabalık bir nüfus olarak çökmüş ve yıkılmış, Dünya’da yaşam savaşı vermektedir. Dünya’da yaşayan insanlar ölümü pahasına gezegenin suç ve yoksulluk ortamından kaçmaya çalışırlar. Ancak yukarıdakiler dünyadan göçü yasaklamak için her şeyi yapmaya hazırdır. Bu iki dünya arasında eşitliği sağlayabilecek tek kişi ise yukarıya gitmekten başka çaresi olmayan sıradan bir adamdır. İstemeyerek de olsa çok tehlikeli bir görevi üstlenmiştir. Ancak başarılı olduğu takdirde sadece kendi hayatını değil, dünyada yaşayan milyonlarca insanın hayatını da kurtaracaktır.

 

6. HUNGER GAMES (AÇLIK OYUNLARI)

En iyi bilim kurgu filmleri

Kuzey Amerika 12 farklı bölgeye ayrılmıştır ve bütün bölgeler her yıl düzenlenen Açlık Oyunları’na kura ile seçilecek bir erkek ve bir kız çocuğunu göndermek zorundadır. Açlık Oyunları televizyondan yayınlanan ölümüne bir kavgadır ve buradan sadece bir kişi sağ çıkabilir. Filmde ise küçük kız kardeşinin yerine gönüllü olan bir ablanın hikayesi konu almaktadır. Bu genç kız sisteme meydan okuyarak isyanın sembolü haline gelir.

 

5. INTELIGENCIA ARTIFICAL (YAPAY ZEKA)

En iyi bilim kurgu filmleri

Belirsiz bir gelecekte insanoğlu dünyanın çoğunun sular altında kaldığı bir yeryüzünde yaşamaya çalışırken hayatlarını kolaylaştırmak için yapay zekalı robotlar üretir. David tam bir insan gibi donatılmış bir robottur. Sevmeye programlanmış olan ilk robot çocuk David bir aile tarafından evlat edinilir. David Çiftin gerçek çocuğu gibi sevilirken umulmadık olaylar hayatin robot David için imkansız bir duruma sokar.

 

4. EDGE OF TOMORROW (YARININ SINIRINDA)

En iyi bilim kurgu filmleri

Yakın gelecekte dünyayı ele geçiren bir uzaylı birliği, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Dünyada hiçbir ordu onların hızına ve silahlarının gücüne ulaşamaz. Artık dünyadaki tüm ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek zorundadır. Daha önce bu savaşlardan hiçbirine katılmamış tecrübesiz bir askerin atıldığı bu görev onun için bir nevi intihar anlamına gelmektedir. Asker dakikalar içerisinde öldürülür fakat bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur. Sıradışı bir şekilde cehennem gibi bir günde uyanır ve kendini kırılması zor bir döngünün içerisinde bulur. Buna göre her seferinde ölüp sonrasında yeniden dirilmeli ve aynı savaşı bir kez daha tekrarlamak zorundadır.

 

3. TRANSCENDENCE (EVRİM)

En iyi bilim kurgu filmleri

Doktor Will Yapay Zeka projesini yürüten bir bilim adamıdır ve bu yüzden teknoloji karşıtı bir grubun tepkisini çekmektedir. Nihayetinde bir terörist grubun saldırısına uğrar ve cinayete kurban gider. Kendisi gibi bilim adamı olan eşi bilim beynini gelişmiş bir süper bilgisayara entegre eder. Bilim bedeni ölmüştür ancak beyni eşiyle yeniden iletişime geçer. Ayrıca internet aracılığı ile tüm dünyayı yaklaşan tehlikeye karşı uyarmaya çalışır.

 

2. LUCY

En iyi bilim kurgu filmleri

Eğlenmeyi seven sıradan bir genç kadın olan Lucy, birkaç gece beraber takıldığı bir adam yüzünden kendisini en azılı uyuşturucu şebekelerinin içinde bulur. Vücudunun içine yerleştirilen yeni bir sentetik uyuşturucu, beklenmedik bir şekilde Lucy’nin vücuduna nüfuz edip kanına karışmaya başlayınca mucizevi bir durumla yüzleşir. Lucy’nin damarlarında dolaşan kimyasallar ona insanüstü yetenekler kazandırmıştır. Artık akıl okuma, telekinezi ve acıyı hissetmeme gibi güçlere sahip olan genç kadın, beyninin yüzde 100’ünü kullanmaya başlar.

 

1. INTERSTELLAR (YILDIZLARARASI)

En iyi bilim kurgu filmleri

Teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçilmektedir. Amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan büyük babadan çocuklara göz kulak olurken henüz 10 yaşındaki kızı murphy şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı bilim insanı kariyerini özleyen Cooper’ın karşısına beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir.

One Reply to “En iyi bilim kurgu filmleri”

  1. Babblela says: 10 Nisan 2021 at 11:00

    Güzel bir liste olmuş ekstradan Stalker, Odessye 2001 gibi eski ama kaliteli bilim kurgu filmlerini de izleyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*