Ara Bul

Doğru Makyaj Nasıl Yapılır?

makyaj nasıl yapılır

Makyajın gücü elbetteki yadsınamaz; güzel görünümler yaratmamıza, favori özelliklerimizi vurgulamamıza ve kişisel güzellik tanımlarımızı özetlememize yardımcı olur. En iyi makyaj rutinleri gün içinde her ne olursa olsun, modern kadının kendine olan güvenini artırmasına ve dünya ile doğrudan yüzleşmesine yardımcı olur. Doğru makyaj nasıl yapılır yazısını sizin için hazırladık.

Makyaj söz konusu olduğunda, ustaca uygulama büyük bir fark yaratabilir. En sevdiğiniz ürünleri doğru şekilde uygulamak iki şeyi yapabilir: Arzuladığınız güzel görünümü elde etmenize yardımcı olur ve makyajınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur. 

Makyaj Nasıl Yapılır?

1.Adım: Nemlendirici

Makyajınızı uygulamaya başlamadan önce, cildinizi yüksek kaliteli bir nemlendiriciyle hazırlayın. Doğru nemlendiriciyi seçmek bulmacanın çok önemli bir parçasıdır. Serumlar, cilt tarafından kolayca emilen hafif bir çözümdür. Belirli sorun alanlarını hedeflemek için tasarlanmış çok çeşitli serumlar vardır. Bazı serumlar kırışıklıkları önlemek için cildi nemlendirmenize yardımcı olurken, diğerleri donuk bir cilde parlaklık katabilecek bileşenler içerir. Losyonlar en yaygın nemlendirici türüdür ve çeşitli cilt tiplerine fayda sağlayabilir. “Komedojenik olmayan” olarak etiketlenen losyonları tercih edin; bu ürünler gözeneklerin tıkanmaması için tasarlanmıştır.

Kremler, kuru cildinizin ekstra yardıma ihtiyacı varsa, krem ​​nemlendirici ile yatırım yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Bu, aşırı kuru ciltleri nemlendirebilen daha kalın ve daha ağır bir solüsyondur. Gündüz kremleri makyajınızın altında baz olarak kullanılabilir, ancak gece kremleri siz uyurken cildinize ekstra bir nem dozu vermek için tasarlanmıştır. Başınızı yastığa koymadan önce uygulayın ve sabahları yumuşak, esnek bir cilt ile karşılanacaksınız. Daha fazla nemlendirmeye ihtiyacınız varsa, yağları düşünün. Kuru, hassas veya normal cilde sahip olanlar için belirli yağlar harika bir seçenek olabilir. Bununla birlikte, sivilceye yatkınsanız veya yağlı cilt ile mücadele ediyorsanız, yağları nemlendirici ürünleriniz arasından çıkarın. Gözeneklerinizin tıkanmasını önlemek için nemlendiriciyi cildinize eşit şekilde sürdüğünüzden emin olun. 

2.Adım: Makyaj Bazı

Artık cildiniz iyice nemlendiğine göre yüzünüzü baz ile hazırlayın. İster hafif bir fondöten, ister tüm yüzünüze uygulayacağınız bir makyaj planlıyor olun, astar görevindeki bir makyaj bazı önemli bir ilk adımdır. Makyajınızın altında baz kullanmak görünümünüzün daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Peki makyaj bazı tam olarak ne işe yarar? Bazı, fondöten veya yüz makyajı için daha pürüzsüz ve daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacak bir temel olarak düşünün.

Bazlar, yüzünüzdeki çizgileri ve gözenekleri dolduran, düzensiz dokuları düzelten ve makyajınız için ideal tuvali oluşturan ipeksi pürüzsüz jeller ve kremlerdir. Bazınızı uygulamak için, parmak uçlarınıza veya tercih ettiğiniz makyaj fırçasına veya süngerine az miktarda sıkarak başlayın. Bu işlem biraz vakit alabilir. Yüzünüzün ortasında bozuk para büyüklüğünde bir miktar ile başlayın ve yavaşça yanaklarınıza, alnınıza ve çenenize doğru uygulayın. Göz kapaklarınızın etrafındaki hassas cilde baz uygulamak istiyorsanız (ve bu dumanlı gözün gün boyu profesyonelce uygulanmasını sağlamak istiyorsanız), yüzün bu bölgesi için özel bir ürün bulduğunuzdan emin olun. Göz kapaklarımız gün boyunca yağ toplayarak göz farında “buruşuk” bir görünüme neden olabilir. Göz kapaklarınız yağlıysa ve astarsız göz farı veya göz kalemi uygularsanız, uygulama yamalı ve düzensiz olabilir.

3.Adım: Sıvı Fondöten

Fondöten söz konusu olduğunda, cildiniz için mükemmel rengi bulmak bir numaralı önceliktir. Doğru fondöten tonu tüm farkı yaratabilir. Fondötenin temel renklerini çene çizginize göre test edin. Uyguladıktan sonra, fondöten herhangi bir karışım olmadan kaybolursa, gerçek eşinizi bulmuşsunuzdur. Bu biraz deneme yanılma gerektirebilir, ancak doğru rengi seçmek için zaman ayırmak çok önemlidir. Bazı kadınlar parmaklarını kullanmayı tercih ederken, diğerleri fırça ve sünger gibi güzellik aletlerini tercih ediyor.

Hafif kapatıcı bir görünüm arıyorsanız, parmaklarınız doğru aplikatör olabilir; ancak, ellerinizi iyice yıkamadan asla yüzünüze dokunmayın ve uygulamadan sonra onları yıkadığınızdan emin olun – evin her yerinde makyajlı el izlerinizi bulmak istemezsiniz. Daha kapsamlı bir görünüm için, bir aplikatör fırçası veya güzellik karıştırıcısı seçin. Yüzünüzün merkezinden başlayın ve sıvı fondöten dışarı doğru karıştırın. Bazı kadınlar, daha pürüzsüz, daha düzgün bir doku oluşturacak şekilde, bu çizgilere ve kırışıklıklara girmesini sağlamak için fondötenlerinin üzerine nemli bir sünger sürmeyi sever. Bazı makyaj fırçaları da fondöteni ciltte parlatmak için harikadır. 

Doğru Makyaj Nasıl Yapılır?
Sıvı Fondöten Nasıl Sürülür

4.Adım : Kapatıcı

Kalem ve kompakt kapatıcılar, yüzün daha küçük, daha spesifik bölgelerinde daha yoğun kapsama için çok uygundur. İki renk kapatıcıya yatırım yapmak akıllıca olacaktır. Cilt tonunuza çok benzemelidir ve koyu lekeleri, sivilceleri ve yüzdeki diğer lekeleri kapatmak için kullanılabilir. Diğeri cilt tonunuzdan daha açık olmalıdır ve yüzün belirli bölgelerini vurgulamak veya makyaj görünümünüze netlik katmak için kullanılabilir. Koyu göz altı halkalarının görünümünü azaltmak ve ışıltılı, parlak bir görünüm oluşturmak için nemli bir sünger veya makyaj fırçasıyla gözlerin altına uygulayın. Kusurların görünümünü en aza indirmek için bir kapatıcı kullanıyorsanız, doğrudan sorunlu bölgelere uygulayın. Yüzünüzü sıvı veya krem ​​kapatıcı kullanarak vurgulamak için aşağıdaki alanlara küçük noktalar yerleştirin, alnınızın merkezinin üzerinde yatay olarak burnun ortasından aşağı gözlerinin altında çenenizin üst kısmında, alt dudağınızın hemen altında kıvrımlı bir kavis şeklinde yavaşça çevreleyen cilde karıştırın ve daima bir fondöten veya pudra ile kapladığınızdan emin olun.


Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
İğneli Epilasyon Nedir? 


5.Adım: Toz Pudra

Büyük, kabarık bir pudra fırçası kullanarak, yüzünüzün her yerine hafif bir kat pudra sürerek başlayın. Kılları toza bastırın, ardından uzun, kavisli vuruşlarla cilt üzerinde gezdirin. Cildinizin daha fazla kapatılması gereken belirli bölgeleri varsa (yüzünüzün kırmızı ve yağlı kısımları genellikle merkezde bulunur), biraz daha pudra sürmek isteyebilirsiniz. Bu adım için fırçanızı pudranın içine yerleştirin ve ardından cilde sıkıca bastırın; bu adım, pudranın daha pürüzsüz bir doku için gözeneklere ve çizgilere girmesine yardımcı olur.

6.Adım : Bronzer

Bronzlaştırıcı, cildinize tüm yıl boyunca güneşte öpülen o ışıltıyı verebilir. Yüzünüzde altın rengi bir bronzluk elde etmek için özel bir bronzlaştırıcı fırça kullanın; bronzlaştırıcı fırçalar daha fazla kıl ile üretilir ve birbirine çok daha sıkı bir şekilde yerleştirilerek, her bir darbede renkli en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. En yaygın bronzlaştırıcı hatalarından biri, yanlış renk tonunun seçilmesidir. Bronzlaştırıcıyla makyaj yapmaya alışkın değilseniz, cildinizden en fazla iki ton daha koyu olanı kullanın. Doğru rengi elde ettiğinizde, bronzlaştırıcınızı yüzün her iki tarafına uygulayın. Alnınızdan başlayın, bronzlaştırıcıyı yanaklarınız boyunca çekin, ardından çene hattınızda gezdirin ve çenenize kadar devam edin. Boynunuza uygulamayı da unutmayın.

Doğru Makyaj Nasıl Yapılır?
Doğal Makyaj nasıl yapılır

7.Adım: Allık

Kızarmış yanaklar, yüzyıllardır makyajın cazibesinin temelini oluşturuyor. Cildinize biraz daha renk ve canlılık katmak istiyorsanız, allık anahtar olabilir. Allığınızı uygulamak için bol kıllı yoğun bir fırça kullanın – bu, her allık uygularken en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır. Pembe allık kullanırken, sadece elmacık kemiklerine uygulayın. Pembe allık, kanın yanaklarınıza aktığı, vücudunuzun yarattığı doğal görünümü taklit edecek şekilde tasarlanmıştır. Yanaklarınızın elmalarını bulmak için en güzel gülümsemenizi yapın. Pembe allık kullanmak yerine, yüzünüzü şekillendirmeye yardımcı olması için şeftali tonlarındaki allıkları kullanabilirsiniz. Yüzünüzün bir tarafını çevirin (sanki dudaklarınızı büzüyor ve yüzünüzün diğer tarafına yönlendiriyormuşsunuz gibi). Ardından elmacık kemikleriniz boyunca kaydırın, kulaklarınızın yanından başlayıp yanaklarında bitirin.

8.Adım: Highlighter

Doğru fosforlu kalem, her makyaj görünümüne biraz ışıltı ve parlaklık katar. İster daha doğal bir görünüm seçin ister cesur ve güzel bir şey isteyin, highlighter makyajınızı tamamlayabilir. Yeni fondöten rutininizle kusursuz bir tuval oluşturduktan sonra, yüzünüzde vurgulamak istediğiniz alanların haritasını çıkarın. Burun köprüsünün aşağısına, elmacık kemiklerinin tepesine, göz kapaklarının iç köşelerine, kaş kemiğinize, üst dudağınızın üstündeki girintiye, alnınızın merkezine, çenenizin merkezine uygulayın.

9.Adım:  Göz Farı

İster nötr tonları tercih edin ister renkli tonlarla cesur olun, göz farı makyaj görünümünüze ilgi katabilir. Hangi görünümü kullanırsanız kullanın, iki tamamlayıcı göz farı alın: bir açık gölge ve bir koyu gölge. Göz farı fırçanızı açık gölgeye batırın, ardından fazla üründen kurtulmak için fırçaya dokunun. Daha açık gölgeyi, kirpik çizgisinden başlayıp göz kapağınızın kıvrımının hemen yukarısına kadar tüm kapağa uygulayın. Şimdi fırçanızı koyu renge daldırın, fazlalığa bir kez daha dokunun. Rengi, gözünüzün dış köşesine, kirpik çizginizin hemen üstüne uygulayın. Koyu rengi, kaş kemiğinin hemen altında, göz kapağı kıvrımınızda gezdirin. İç köşeleri koyulaştırmak istemediğiniz için göz kapağınızın ortasına yakın bölgeye uygulama yapmayı bırakın. Temiz bir gölge fırçası alın ve iki rengi birbirine karıştırın. Daha yoğun bir görünüm istiyorsanız, koyu gölgeyi bir kez daha uygulayın.

10.Adım: Eyeliner

Göz kalemi uygulamak zor olabilir . Küçük bir hata ile panda gözlerine çevirebilirsiniz. Hassasiyet arıyorsanız, likit göz kalemi yeni en iyi arkadaşınızdır. İnce daldırma fırçası ile uygulanan likit astarı şişe formunda bulabilirsiniz. Likit eyeliner ile gözünüzün iç köşesinden ince başlayın, ardından dış köşeye doğru uygulamayı kalınlaştırın. Gözünüzün ortasından veya iç köşesinden başlatabilir ve fırçayı kirpik çizgisine mümkün olduğunca yakın tutabilirsiniz. Kirpik çizgisi boyunca küçük çizgiler oluşturmak için küçük vuruşlar kullanın, ardından boşlukları doldurmak için bunları birleştirin. Eliniz kayarsa endişelenmeyin! Bir kulak pamuğuna biraz göz makyajı temizleyici sür ve temizle.

Jel göz kalemleri tipik olarak küçük bir kap içinde, uygulama için ince bir fırça ile birlikte gelir. Jel göz kalemi, kedi gözü görünümü oluşturmak için harikadır. Jel göz kalemi kabına düz, köşeli bir fırça batırın. Fırçayı her iki tarafta da ürün olduğundan emin olmak için döndürün ve kirpik çizgisinin ortasından dışarı doğru çalışarak uygulamaya başlayın. Ardından, gözünüzün iç köşesinden ortaya doğru iki çizgiyi birleştiren bir çizgi çizin. Kalem göz kalemi: Bu genellikle yeni başlayanlar için en iyi göz kalemi seçeneğidir. Keskin bir kalem göz kalemi, kullanımı kolaydır ve dumanlı bir göz oluşturmak için harikadır.

11.Adım: Rimel

Tek bir makyaj ürünü kullanacaksanız rimel listenizin başında yer almalıdır. Birkaç maskara, tek bir adımda gözlerinizi daha parlak gösterebilir. Kirpiklerinizi bir kirpik kıvırıcıyla kıvırarak başlayın. Kirpikleriniz kıvrıldıktan sonra rimel tüpünüzü alın. Tüm kılların maskara ile kaplandığından emin olmak için çubuğu yavaşça çevirin. Çubuğu tüpe pompalamayın çünkü bu hava girmesine izin verir ve maskaranızın topaklanmasına neden olabilir. Maskara fırçasını kirpiklerin köklerine hafifçe sürün. Bu, daha fazla hacim yaratacak ve daha sonra kirpiklerinin uçlarına kadar çekebileceksin. Kirpikleriniz bir araya toplanırsa, temiz bir çubuk alın ve bunları fırçalayın. Daha fazla hacim için ikinci kat uygulayın.

Doğru Makyaj Nasıl Yapılır?
Rimel nasıl sürülür.

12.Adım: Ruj ve Dudak Parlatıcısı

Dudaklarınız çatlamışsa, ölü deriyi temizlemek için nazik bir dudak ovucu kullandığınızdan emin olun. Sonra dudakları daha da yumuşatmak için dudak kremi veya nemlendirici kullanın. Dudak kreminiz emildikten sonra fazlalıkları silin. Dudak parlatıcınızı dudaklarınızın ortasından uygulamaya başlayın ve aplikatörü dudaklarınızın uzunluğu boyunca sürükleyin. Doğal dudak çizginizin üzerine herhangi bir parlaklık çekmemeye çalışın ve dudak parlatıcınızın dudaklarınızın tüm köşelerine ve çatlaklarına ulaşmasını sağlamak için dudaklarınızı hafifçe birbirine vurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*