Ara Bul

Deprem Çantası

deprem çantası

Yaşadığımız ülke genç topraklara sahip olduğu için maalesef bir deprem ülkesidir.  Türkiye 3. jeolajik zamanda oluştuğu için hala toprak hareketleri yaşanmaktadır ve bu nedenle fay hatlarına sahiptir. Bu nedenle herkesin evinde mutlaka bir deprem çantası olmalıdır. 

Deprem, sismik dalgalar yaratan yer kabuğunda depolanmış enerjinin aniden serbest kalmasının sonucudur. Buna göre depremler, genellikle sismograf olarak bilinen bir sismometre ile ölçülür. Bir deprem büyüklüğü, geleneksel olarak Richter ölçeği veya ilgili bir Moment ölçeği kullanılarak bildirilir (büyüklük 3 veya daha düşük depremlerin fark edilmesi zordur ve büyüklük 7, geniş alanlarda ciddi hasara neden olur). Dünya yüzeyinde depremler, yerin sarsılması veya yer değiştirmesi ile kendini gösterebilir. Bazen can kaybına ve mülkün tahrip olmasına yol açabilen tsunamilere neden olurlar.

Bir Deprem Çantası Neleri İçermelidir?

Aşağıda bir deprem çantası içerisinde olması gereken eşyalar sıralanmıştır.

 • Şişelenmiş su 
 • Kraker, konserve  gibi bozulmayan yiyecekler. 
 • Kişisel hijyen malzemeleri (diş fırçası, diş macunu, ıslak mendil vb.)
 • El feneri,  pille çalışan AM / FM radyo ve ekstra piller
 • Taşınabilir cep telefonu şarj cihazı, hatta güneş enerjisiyle çalışan bir şarj cihazı
 • Not defteri, kalem 
 • Kağıt sokak haritaları
 • Eviniz ve aracınız için yedek anahtarlar
 • Sinyal vermek için bir düdük veya zil.
 • Bir ilk yardım seti
 • Toz ve diğer kalıntıların solunmasını azaltmak için bir toz maskesi
 • İş eldiveni
 • Kıyafet değişikliği (uzun kollu gömlek / pantolon, yağmurluk, sağlam ayakkabılar vb.)
 • Taşınabilir, su geçirmez bir kapta veya plastik bir torbada saklanan önemli belgelerin (pasaportlar, sigorta / sağlık kartları, iletişim listeleri, kimlik, evlilik ve doğum belgeleri vb.) kopyaları.
 • Reçetelerin kopyaları ve aldığınız ilaçların ve dozajların bir listesi dahil olmak üzere tıbbi ekipmanı veya malzemeleri yedekleyin.
 • Bebekler veya küçük çocuklar için malzemeler.
 • Hizmet hayvanınız veya evcil hayvanınız için malzemeler.

Deprem Nasıl Oluşur?

Bir deprem, tektonik plakaların sıkışması ve zemine baskı uygulamasından kaynaklanır. Gerinim o kadar artar ki, kayalar fay düzlemleri boyunca kırılarak ve kayarak yer değiştirir. Depremler doğal olarak veya insan faaliyetlerinin bir sonucu olarak meydana gelebilir. Daha küçük depremler ayrıca volkanik aktivite, toprak kaymaları, mayın patlamaları ve nükleer deneylerden kaynak olur.

En genel anlamıyla deprem kelimesi, sismik dalgalar oluşturan herhangi bir sismik olayı – ister doğal bir fenomen ister insanların neden olduğu bir olay – tanımlamak için kullanılır. Doğal olarak meydana gelen depremlerin çoğu, Dünya’nın tektonik doğasıyla ilgilidir. Bu tür depremlere tektonik depremler denir. Dünya’nın litosferi, Dünya’nın mantosu ve çekirdeğindeki ısının boşluğa salınmasının neden olduğu yavaş ama sürekli hareket eden plakalardan oluşan bir yama çalışmasıdır. Isı, Dünya’daki kayanın jeolojik zaman ölçeklerinde akmasına neden olur, böylece plakalar yavaş ama emin adımlarla hareket eder.

Plaka sınırları, plakalar birbirini geçerken kilitlenir ve sürtünme gerilimi yaratır. Sürtünme gerilimi yerel güç denilen kritik bir değeri aştığında ani bir arıza meydana gelir. Başarısızlığın meydana geldiği tektonik plakaların sınırına fay düzlemi denir. 

Fay düzlemindeki bozulma, yer kabuğunun şiddetli bir şekilde yer değiştirmesine neden olduğunda, elastik gerinim enerjisi açığa çıkar ve sismik dalgalar yayılır, böylece bir depreme neden olur. Bu gerilme, gerilme ve başarısızlık süreci Elastik geri tepme teorisi olarak adlandırılır. Bir depremin toplam enerjisinin yalnızca yüzde 10 veya daha azının sismik enerji olarak yayıldığı tahmin edilmektedir.

Depremin enerjisinin çoğu deprem çatlak büyümesine güç sağlamak için kullanılır ve ısıya dönüştürülür veya sürtünmeye bırakılır. Tektonik depremlerin çoğu, onlarca kilometreyi geçmeyen derinliklerden kaynaklanır.

Daha yaşlı ve daha soğuk okyanus kabuğunun başka bir tektonik plakanın altına indiği yitim bölgelerinde, çok daha büyük derinliklerde (yedi yüz kilometreye kadar) Derin odak depremleri meydana gelebilir. Bunlar, yüksek sıcaklık ve basınç nedeniyle batmış litosferin artık kırılgan olmaması gereken bir derinlikte meydana gelen depremlerdir. 

Depremler, volkanik bölgelerde de meydana gelebilir ve hem tektonik faylardan hem de volkanlardaki magmanın hareketinden kaynaklanır. Bu tür depremler, volkanik patlamaların erken bir uyarısı olabilir.

Yakın zamanda önerilen bir teori, bazı depremlerin bir tür deprem fırtınasında meydana gelebileceğini öne sürmektedir; burada bir deprem, her biri artçı sarsıntılara benzer şekilde fay hatlarındaki önceki kaymalarla tetiklenen bir dizi depremi tetikleyecektir, ancak yıllar sonra ve bazılarında sonraki depremler de erken depremler kadar zarar verici. Böyle bir deprem, 20. yüzyılda Türkiye’de Kuzey Anadolu Fayı’nı vuran yaklaşık bir düzine deprem, 1811-1812’de New Madrid’de meydana gelen yarım düzine büyük deprem dizisinde gözlemlendi. Deprem afetinin yaşandığı tüm ülkelerde her evde ve ofiste özenle hazırlanmış deprem çantası bulundurulmalıdır.

 

 

ilgilenebilirsiniz;

Hangi hobi sana göre?

One Reply to “Deprem Çantası”

 1. güvenlik kamerası says: 6 Nisan 2021 at 19:59

  Depreme riskli bölgeler için faydalı bir paylaşım olmuş.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*