Ara Bul

Bilinmeyen Cennet Köşeleri

Bilinmeyen Cennet Köşeleri

Türkiye’yi ziyaret etmeyi mi düşünüyorsunuz? Şimdi araştırma yapmak ve rezervasyon yapmaya başlamak için doğru zaman. Bu güzel ülkenin bilinmeyen cennet köşeleri ile eşsiz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Türkiye, aileler, yalnız gezginler veya her yaştan çift için çok popüler turistik bir ülkedir. Nereye gittiğine bağlı olarak, herkesin ilgisini tatmin edecek bir şey vardır. Bazen çok kalabalık olabilir. Olağan turistik yerlerden kaçınmak istiyorsanız veya Türkiye’nin ziyaretçiler tarafından talan edilmemiş bölgelerini keşfetmek istiyorsanız, gizli bir kaçış noktası arıyorsanız sizin için bir listem var.

Türkiye, her mevsim yerli ve yabancı gezginleri ağırlayan birçok ünlü uğrak noktaya sahiptir. Tarihi ve doğal zenginlikleriyle göz kamaştıran eşsiz mekanlar… Çoğu insan İstanbul, Kapadokya, Pamukkale, Antalya ve daha fazlasını duymuştur. Ancak Türkiye, bugüne kadar pek ilgi görmemiş, az bilinen, keşfedilmeyi bekleyen pek çok yere de ev sahipliği yapıyor. Harika haber şu ki, bilinmeyen cennet köşeleri hem yerli hem de yabancı turistler tarafından görülmeyi bekliyor!

Fethiye’nin saklı güzellikleriyle dolu bir vadi: Kelebekler Vadisi

Bilinmeyen Cennet Köşeleri
Kelebek Vadisi

Eşsiz manzarası, yeşili, doğası, kelebekleri, şelaleleri ile en çarpıcı saklı tatil noktalarından biridir. Adı, 80’den fazla kelebek türünün bulunduğu alandan gelmektedir. Yalnızca yılın belirli zamanlarında mevcuttur. Özellikle Dicle kelebeklerinin üreme noktası olarak bilinir. Kiralamaya hazır bazı ahşap yapıların ve çadırların bulunduğu doğal bir sitedir. Özellikle yaz aylarında erken kiralama şiddetle tavsiye edilir. Vadiden aşağı indiğinizde yeşil doğayı kucaklıyor ve dönüş yolunda mavi denizle tanışıyorsunuz. Tek ulaşım yolu tekne yolculuğu. Ölüdeniz’ den sık sık gezintiler var.

Yat Turizmi Cenneti: Gökova Körfezi

Bilinmeyen Cennet Köşeleri
Gökova Körfezi

Gökova Körfezi, elbette Ege ile Akdeniz’i buluşturan en güzel koylardan biridir. Çoğunlukla bilinmeyen cennet köşesi olarak adlandırılan Gökova, kristal berraklığındaki turkuaz suyu ve tertemiz havasıyla tatilcileri büyüleyen yeni bir turistik yer. Bu körfezin bazı kısımları Kum Köpekbalığı ve Akyaka Avrasya su samurunun üreme ve beslenme alanıdır. Ek olarak, bölge Audouin’in martısı, Akdeniz foku ve Avrupa tüylerinin yaşam alanıdır. Koyların çevresinde çam ve sığla ağaçları ile kaplı muhteşem yürüyüş alanları bulunmaktadır. Kara ulaşımı olmadığı için konaklama tesisi bulunmamaktadır.

Doğal yaşamın komşusu: Sapanca Gölü

Bilinmeyen Cennet Köşeleri
Sapanca Gölü

Yılın her mevsiminde eğlenebileceğiniz bir yer. Özellikle göl ve göl kenarındaki restoranlar gezinize lezzet katıyor. Gölün eşsiz bir efsanesi var. Yerlilerden bu efsaneyi dinledikten sonra belki de şanslıysanız gölün ortasındaki minareyi görebilirsiniz. İstanbul’dan arabayla yaklaşık 1,5 saat, Ankara’dan 3 saat uzaklıktadır. Önerilen en iyi aktiviteler: İstanbul’dan günübirlik tur veya daha uzun konaklamalar için yürüyüş.

Kültür, tarih, yenilikçi yaşam tarzının bir harmanı: Balat

Bilinmeyen Cennet Köşeleri
Balat

Üç büyük dine (İslam, Hristiyanlık ve Musevilik) mensup kişiler burada yüzyıllarca yan yana yaşadılar. Şimdi Eski İstanbul olarak adlandırılıyor ve UNESCO’nun kültürel mirası altında korunuyor. Bir açık hava müzesi gibi fotoğraf severler için bir cennettir. Bölge, tarih ve kültürü seven sanatçılar, ressamlar, tasarımcılar, gazeteciler, yabancılar, akademisyenler ve insanlar arasında popüler hale geliyor. Bu dev şehirde geziyor ama eski, otantik İstanbul’u solumak istiyorsanız bir gün Balat sokaklarında kaybolmalısınız…

 

ilginizi çekebilir

Hangi hobi sana göre?

 

2 Yanıt “Bilinmeyen Cennet Köşeleri”

  1. Uğurcan AKTAŞ says: 4 Nisan 2021 at 13:59

    Kelebek vadisi çok güzel bir yer 4 defa gittim kesinlikle tavsiye ediyorum 🤞

  2. Lingago says: 8 Nisan 2021 at 09:07

    Gençliğimde İstanbul balatta çok güzel fotoğraf kareleri yakalamışlığım vardır. Güzel paylaşım olmuş. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*